"Kobiety w domu" w konstytucji. Mieszkańcy chcą zmian

Anna Nicz

Anna Nicz

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Hahaha
haha
221
Udostępnij

Irlandia głosuje w referendum w sprawie artykułu konstytucji dot. "kobiet w domu". Obywatelom kraju zapoponowano zmianę zapisu mówiącego o tym, że "państwo powinno dążyć do tego, aby matki nie były zmuszane przez konieczność ekonomiczną do angażowania się w pracę, zaniedbując swoje obowiązki domowe". Według prognoz frekwencja może być niska.

Irlandia. W kraju zorganizowano referendum
Irlandia. W kraju zorganizowano referendumClodagh Kilcoyne / Reuters Agencja FORUM

W piątek Irlandczycy głosują w sprawie usunięcia artykułu 41.2 konstytucji, tak zwanego przepisu o "kobietach w domu". W zamian zaproponowano wprowadzenie dwóch poprawek dotyczących opieki i rodziny.

Jak przypomina "The Guardian", artykuł 41.2 stanowi: "Państwo uznaje, że poprzez swoje życie w domu, kobieta daje państwu wsparcie, bez którego wspólne dobro nie może być osiągnięte. Dlatego też państwo powinno dążyć do tego, aby matki nie były zmuszane przez konieczność ekonomiczną do angażowania się w pracę, zaniedbując swoje obowiązki domowe".

Tak zwana poprawka opiekuńcza proponuje nową klauzulę, która brzmiałaby: "Państwo uznaje, że świadczenie opieki przez członków rodziny na rzecz siebie nawzajem ze względu na istniejące między nimi więzi, daje społeczeństwu wsparcie, bez którego nie można osiągnąć wspólnego dobra, i będzie dążyć do wspierania takiego świadczenia".

Irlandczycy biorą udział także w drugim głosowaniu znanym jako poprawka rodzinna. Jej autorzy zaproponowali rozszerzenie definicji rodziny poza małżeństwo, aby objąć nią osoby pozostające w "trwałych związkach" - pisze dziennik.

Irlandia. Referendum w sprawie konstytucji

Wprowadzenie poprawek popierają niemal wszystkie partie reprezentowane w parlamencie - z wyjątkiem dwóch stosunkowo nowych ugrupowań: Niezależnej Irlandii oraz Aontu, które mają odpowiednio trzech i jednego posła.

Premier Irlandii Leo Varadkar przekonuje, że głosowanie za odrzuceniem zmian byłoby potwierdzeniem "seksistowskiego języka" i nieuznaniem w konstytucji opieki rodzinnej. Przeciwny zmianom jest natomiast irlandzki Kościół katolicki, który argumentuje, że osłabią one motywację do zawierania małżeństwa, oraz wskazuje, że usuwają z konstytucji odwołania do macierzyństwa.

Referendum w Irlandii. Prognozowana niska frekwencja

Według sondaży większość wyborców poprawki popiera - w przypadku obu zamiar głosowania za nimi deklaruje około połowa ankietowanych, przeciw - jedna czwarta. To wskazuje, że obie poprawki powinny zostać zatwierdzone.

Niewiadomą pozostają jednak frekwencja i stopień mobilizacji obu stron. Wprawdzie nie ma określonego minimum do uznania ważności referendum, ale poprzednie plebiscyty pokazują, że niska frekwencja - a taka jest prognozowana w piątek - zwykle zwiększa szanse strony przeciwnej zmianom. 

Źródło: "The Guardian"

Przeczytaj również nasz raport specjalny: Wybory samorządowe 2024.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Czarnek: Komisarz Wojciechowski jest pod ostrzałem Tuska i Brukseli
      Czarnek: Komisarz Wojciechowski jest pod ostrzałem Tuska i BrukseliPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na