Reklama

Irlandia

Czwartek, 7 grudnia 2023 (14:33)AktualizacjaPoniedziałek, 25 marca 2024 (08:58)

Irlandia (Republika Irlandii) to państwo wyspiarskie, które kojarzy się z zielonymi łąkami oraz wrzosowiskami. Kraj ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego oraz Morza Celtyckiego i Irlandzkiego. Irlandia należy od 1973 roku do wspólnoty europejskiej, obecnie Unii Europejskiej i jest jednym z najstarszych jej członków. Państwo przystąpiło także do ONZ.

Obchody dnia św. Patryka w Irlandii
Obchody dnia św. Patryka w Irlandii/AFP

Irlandia

  • Stolica:Dublin
  • Powierzchnia:70 273 km²
  • Ludność:5,24 mln
Języki urzędowe w Irlandii to irlandzki i angielski. Obowiązującą w Irlandii walutą jest euro.

Stolica Irlandii to Dublin. Innymi dużymi miastami są m.in.: Cork, Kingston, Waterford, Limerick i Galway. 

Państwo ma bogatą tradycję. Na całym świecie znana jest irlandzka muzyka ludowa, która stanowi integralną część tamtejszej kultury. Symbole, które kojarzą się z Irlandią, to harfa znajdująca się na fladze tego kraju, zielona koniczyna, popularny taniec irlandzki oraz whiskey. Kraj jest znany z corocznych hucznych obchodów Dnia św. Patryka.

W Irlandii powstała jedna z pierwszych organizacji terrorystycznych IRA, czyli Irish Republican Army. To tajna, paramilitarna organizacja wojskowa. Jej głównym celem było odłączenie Irlandii Północnej od Zjednoczonego Królestwa. Pierwotna IRA rozpadła się w 1969 r. Następnie organizacja ta podzieliła się na frakcję katolicką i protestancką.

Irlandia - położenie i klimat

Irlandia geograficznie znajduje się na zachodnim krańcu Europy i leży w strefie klimatu umiarkowanego morskiego wilgotnego. Jest jednym z dwóch państw, które zajmują wyspę. Kraj zajmuje większość obszaru wyspy Irlandia. Drugim państwem leżącym na tej wyspie jest Irlandia Północna, która należy do Zjednoczonego Królestwa.

Największą część Irlandii zajmuje Nizina Środkowoirlandzka, na której nie brakuje torfowisk, obszarów bagiennych oraz wrzosowisk. Skraj wyspy charakteryzuje się skalistymi wniesieniami. Gigantyczne klify Moher na zachodnim wybrzeżu są jednymi z najbardziej imponujących naturalnych atrakcji w Europie

Najwyższym szczytem Irlandii jest Carn Tuathail, który ma wysokość 1 041 m n.p.m.

Irlandia - ustrój polityczny

Irlandia to republika parlamentarna. Prezydent Irlandii, wybierany na siedmioletnią kadencję, pełni funkcję głowy państwa.

Władza wykonawcza należy do rządu z premierem na czele

Władzę ustawodawczą sprawuje dwuizbowy parlament, który składa się z Izby Reprezentantów i Senatu. Parlament Irlandii ma swoją siedzibę w Leinster House klasycystycznym pałacu w Dublinie wzniesionym w latach 1745–1748.

Głową państwa jest obecnie prezydent Michael D. Higgins. Premierem Irlandii został 24 marca 2024 r. Simon Harris, który był ministrem szkolnictwa wyższego i nauki. Na stanowisku szefa rządu zastąpił Leo Varadkara.

Irlandia - gospodarka krajowa

Irlandia bardzo szybko rozwija swoje usługi, technologie informacyjne oraz przemysł. Gospodarkę charakteryzują inwestycje zagraniczne, korzystne warunki podatkowe oraz wysoko wykwalifikowana siła robocza. 

Wciąż ważną gałęzią jest rolnictwo, które opiera się w główniej mierze na hodowli owiec i bydła. Uprawia się też zboża, warzywa, ziemniaki oraz buraki cukrowe.

Irlandia - historia

Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą sprzed około 8 tys. lat

Pierwsze wzmianki o Irlandii zapisał Ptolemeusz. Tę celtycką wyspę nazwał Hibernią. Historia Irlandii jest mocno powiązana z postacią św. Patryka, który trafił do niewoli i został wywieziony na wyspę. Po kilku latach udało mu się jednak uciec. Po przyjęciu święceń ponownie przybył do Irlandii z misją jej chrystianizacji.

W kolejnych latach najazdy wikingów doprowadziły do zjednoczenia w państwie. Irlandia była jednak obiektem ekspansji Wielkiej Brytanii. W 1800 roku powstało Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii.

W latach 1845-1849 Wielki Głód doprowadził do ogromnej fali emigracji, gdy wyspę opuściły 2 miliony obywateli.

W początkach XX wieku powstanie wielkanocne z 1916 roku, a następnie traktat angielsko-irlandzki w 1921 r. doprowadziły do wybuchu wojny domowej oraz ogłoszenia w 1937 roku konstytucji i powstania Irlandii. Kraj w 1955 roku stał się członkiem ONZ i został uznany przez społeczność międzynarodową.

Z kolei Irlandia Północna do dzisiaj pozostaje częścią Zjednoczonego Królestwa na mocy porozumienia między Irlandią i Wielką Brytanią z 1998 r.
Temat Irlandia znajdziesz również w serwisie: geekweek, Sport, Biznes

Irlandia - Wiadomości

Niedziela, 6 października 2024 (15:37)
Rosyjski wywiad zwerbował irlandzkiego parlamentarzystę, aby dążył do osłabiania relacji między Wielką Brytanią, Irlandią i Unią Europejską - ujawnił w niedzielę brytyjski tygodnik "The Sunday...
Wtorek, 30 lipca 2024 (23:21)
Śmigłowiec uderzył w budynek w wiosce Killucan w hrabstwie Westmeath w Irlandii. Na razie nie podano, co było przyczyną wypadku. Niestety w wyniku katastrofy zginęło dwóch około 40-letnich...
Środa, 22 maja 2024 (08:42)
Norwegia potwierdza, że uzna państwo palestyńskie - przekazał norweski premier. Na identyczny ruch zdecydowali się w środę premierzy Irlandii i Hiszpanii. Izrael zagregował natychmiast - w trybie...
Wtorek, 21 maja 2024 (07:30)
U jednego z pasażerów samolotu podejrzewano wystąpienie zakaźnej choroby. W związku z tym osoby, które wylądowały w poniedziałek na lotnisku w Belfaście nie mogli opuścić pokładu. Podróżni utknęli...

Irlandia - Wideo