Kłopoty młodzieżówki AfD. Zostali uznani za prawicową ekstremę

Oprac.: Dawid Szczyrbowski
W Brandenburgii organizacja młodzieżowa AfD "Junge Alternative" była dotąd podejrzana o prawicowy ekstremizm. Landowy Urząd Ochrony Konstytucji sklasyfikował ją na nowo. Jak podkreślono, działania młodzieżówki "wielokrotnie naruszały wolnościowy porządek demokratyczny".

Urząd Ochrony Konstytucji Brandenburgii zaostrzył swoją dotychczasową ocenę wobec organizacji młodzieżowej AfD "Junge Altetnative" i uznał ją za prawicową ekstremę. W środę w Poczdamie informację tę podali szef landowego kontrwywiadu cywilnego Joerg Mueller oraz minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Michael Stuebgen. Jak podkreślił działania młodzieżówki wielokrotnie naruszały wolnościowy porządek demokratyczny.
Skrajnie prawicowe działania
W kwietniu Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) ogłosił, że obserwowana na terenie całego kraju "Junge Alternative" zmierza w stronę prawicowego ekstremizmu. Wcześniej była ona sklasyfikowana jako organizacja podejrzana o skrajnie prawicowe działania.
Według informacji partii AfD ze względu na postępowanie sądowe BfV tymczasowo cofnął ogólnokrajowe zaostrzenie klasyfikacji organizacji z czerwca bieżącego roku. Tymczasem młodzieżówka AfD jest uznawana za ruch skrajnie prawicowy już w kilku niemieckich landach.
Jak poinformowało w kwietniu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Brandenburgii, w toku są dwa postępowania sądowe przeciwko AfD, ale ze względu na decyzję (BfV), obecnie rozważana jest nowa ocena sytuacji.
Prawicowi ekstremiści w AfD
Od października zeszłego roku nowym przewodniczącym młodzieżowej organizacji AfD jest Hannes Gnauck, poseł AfD do Bundestagu z regionu Uckermark. On podobnie jak inni aktywni członkowie utrzymują kontakty z Instytutem ds. Polityki Państwa w Saksonii-Anhalt, który w ocenie BfV również jest propagatorem prawicowego ekstremizmu.
Brandenburski Urząd Ochrony Konstytucji już w 2020 roku zaklasyfikował lokalne struktury AfD jako podejrzane o skrajne prawicowe działania. W ubiegłym roku, według oceny urzędu, 730 członków partii AfD oraz 90 działaczy młodzieżówki "Junge Alternative" uznano za prawicowych ekstremistów.
Alternatywa dla Niemiec (w skrócie AfD) to prawicowo-populistyczna partia polityczna, uznawana za antyimigracyjną i antyunijną. W ostatnich wyborach do Bundestagu (2021) uzyskała ponad 10 procent głosów. W przeprowadzonym niedawno sondażu uzyskała nawet 34 procent poparcia w Turyngii.
Deutsche Welle, Redakcja Polska Deutsche Welle
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!