Reklama

Reklama

Japonia: Po awarii w Fukushimie mieszkańcy mogą wrócić do swoich domów

Po trzęsieniu ziemi, tsunami i awarii elektrowni jądrowej w Fukushimie japońskie miasto Futaba zostało w 2011 roku ewakuowane. W czwartek, po raz pierwszy zezwoliło części mieszkańcom na nocowanie w opuszczonych domach, by mogli przygotować się do powrotu po ponad 10 latach.

Futaba jest ostatnią miejscowością, w której wciąż obowiązuje całkowity nakaz ewakuacji, ogłoszony po katastrofie w 2011 roku. Przez dziewięć lat miasto było zamknięte z powodu promieniowania, ale w marcu 2020 roku zakaz wjazdu częściowo zniesiono, co umożliwiło wznowienie niektórych działań urzędu miasta.

Od czwartku część mieszkańców Futaby może wracać tam na noc, by przygotować się do powrotu do domów. Dotyczy to osób zameldowanych w tych częściach miasta, co do których nakaz ewakuacji może zostać zniesiony w czerwcu 2022 roku - podała agencja Kyodo. Według stacji NHK chodzi o ok. 15 proc. miasta.

Reklama

Celem programu jest ponowne zasiedlenie Futaby. - Chcę zbudować miasto, które sprawi, że ludzie będą chętnie wracać - powiedział dziennikarzom burmistrz Shiro Izawa.

Japonia. Niewiele rodzin chce wracać do Futaby

- Nareszcie nadszedł ten dzień. Chcę się przygotować, by zacząć wracać do życia, jakie prowadziłem przed wypadkiem - wyznał 70-letni Yoichi Yatsuda, którego w 2011 roku ewakuowano do pobliskiej miejscowości Minamisoma w prefekturze Fukushima.

Jednak wiele spośród 3,6 tys. osób zarejestrowanych jako mieszkańcy Futaby zburzyło już swoje domy i nie chce tam wracać. Według NHK z ziemią zrównano około 900 domów, z różnych powodów, w tym w ramach akcji oczyszczania terenu z substancji radioaktywnych. O pozwolenia na nocleg w Futabie zwróciło się do środy tylko 15 osób z 11 rodzin.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy