Reklama

Reklama

Japonia: Księżniczka poślubiła człowieka z gminu. Straci arystokratyczny status

​Japońska księżniczka Mako, bratanica cesarza Naruhito, poślubiła we wtorek pochodzącego z ludu Kei Komuro po latach kontrowersji wokół ich narzeczeństwa. Zgodnie z obowiązującymi w Japonii regułami kobiety z rodziny cesarskiej tracą królewskie tytuły, jeśli wychodzą za mężczyzn z gminu. Statusu nie tracą natomiast mężczyźni z cesarskiego rodu, gdy poślubiają kobiety, które nie mają arystokratycznego pochodzenia.

Mako jest pierwszą kobietą z rodziny cesarskiej w powojennej Japonii, która wzięła ślub bez tradycyjnych uroczystości dworskich i odrzuciła przysługującą jej na mocy przepisów wysoką odprawę finansową przy utracie statusu. Po ślubie przyjęła nazwisko męża.

Mako cierpi na zespół stresu pourazowego

Ubrana w jasnozieloną sukienkę, z bukietem kwiatów w rękach, księżniczka pokłoniła się kilka razy rodzicom, księciu Fumihito i księżnej Kiko, oraz swojej młodszej siostrze, księżniczce Kako, opuszczając we wtorek rano czasu lokalnego rodzinną rezydencję w Tokio - podała agencja informacyjna Kyodo.

ReklamaPara zapowiadała wcześniej, że po ślubie zwoła konferencję prasową, ale ostatecznie małżonkowie zdecydowali się jedynie na wygłoszenie przemówienia. Odpowiedzieli także na piśmie na kilka wybranych pytań zgłoszonych przez dziennikarzy.

Mako od kilku lat cierpi na zespół stresu pourazowego wywołany - jak twierdzi sama księżniczka - psychicznym znęcaniem się nad nią oraz jej narzeczonym i ich rodzinami.

Straciła arystokratyczny tytuł

30-letnia Mako i jej rówieśnik Komuro chcieli się pobrać już w 2018 roku, ale uroczystość została wtedy odwołana. Według mediów miało to związek z doniesieniami o sporach finansowych pomiędzy matką Komuro a jej byłym narzeczonym. Wielu Japończyków sceptycznie odnosiło się do związku Mako i Komuro, a w mediach społecznościowych często pojawiały się negatywne komentarze pod ich adresem.

Japonia: Rekordowa liczba samobójstw wśród dzieci

Zgodnie z obowiązującymi w Japonii regułami kobiety z rodziny cesarskiej tracą królewskie tytuły, jeśli wychodzą za mężczyzn z gminu. Statusu nie tracą natomiast mężczyźni z cesarskiego rodu, gdy poślubiają kobiety niemające pochodzenia arystokratycznego.

Reklama

Reklama

Reklama