Reklama

​Holenderska następczyni tronu może poślubić kobietę i zostać królową

Co prawda małżeństwa osób tej samej płci są w Holandii legalne od 2001 roku, ale zakładano, że nie dotyczy to następcy tronu. Teraz jednak sytuacja się zmieniła - premier Mark Rutte podał, że "każda holenderska królowa i każdy holenderski król może poślubić partnera tej samej płci"- przekazała BBC.

Szef holenderskiego rządu zaznaczył, że jego wypowiedź dotyczyła sytuacji "czysto teoretycznej". Rutte udzielił odpowiedzi na pytanie parlamentarzystów z Partii Ludowej na Rzecz Wolności i Demokracji (VVD), której jest liderem.

Premier był też pytany o kwestie dziedziczenia na wypadek, gdyby w królewskim małżeństwie jednopłciowym wychowywały się dzieci adoptowane lub poczęte dzięki dawcy nasienia.

Odpowiedział, że to kwestie "ogromnie skomplikowane", bowiem holenderska konstytucja stanowi, że następcą tronu może być tylko "prawowity potomek". Przypomniał, że parlament jest w pierwszej kolejności organem, który wyraża zgodę na królewskie zaślubiny. - Przejdźmy najpierw przez ten most, jeśli do niego dojdziemy - podsumował Rutte.

Reklama

Księżniczka Amalia - kim jest następczyni tronu?

Następczyni tronu Królestwa Niderlandów, księżniczka Amalia w grudniu skończy 18 lat. Jest najstarszym dzieckiem króla Wilhelma Aleksandra, co sprawia, że jej przyszłość poddawana jest licznym analizom. Obecnie spodziewane jest, że księżniczka w przyszłym roku rozpocznie studia uniwersyteckie i zrzeknie się królewskich benefitów finansowych, jakie jej przysługują w okresie nauki.


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Holandia | małżeństwo jednopłciowe

Reklama

Reklama

Reklama