Francja: Dwa dni urlopu menstruacyjnego dla kobiet. Zdania są podzielone

Karolina Głodowska

Oprac.: Karolina Głodowska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Dwa dni urlopu menstruacyjnego dla kobiet bez obniżki wynagrodzenia? Na takie warunki od 27 marca mogą liczyć kobiety we francuskiej miejscowości Saint-Ouen. To pierwsze takie zmiany we Francji. Okazuje się jednak, że nie wszystkie środowiska są zadowolone. Wcześniej, bo nieco ponad miesiąc temu, podobne zmiany przegłosowano w Hiszpanii.

Francuskie miasto wprowadza urlop menstruacyjny dla kobiet
Francuskie miasto wprowadza urlop menstruacyjny dla kobiet123RF/PICSEL

Zmiany w samorządzie wprowadzono z myślą o kobietach, które cierpią na bolesne miesiączki i nie są w stanie w tym czasie komfortowo funkcjonować. Informację o planowanej zmianie przepisów przekazano 8 marca, a więc w Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet, co miało dodatkowo symboliczny wydźwięk.

"To kwestia jakości życia w pracy"

Burmistrz miasta Saint-Ouen Karim Bouamrane wywodzący się z Partii Socjalistycznej podkreślił, że jest to dla niego "kwestia jakości życia w pracy, jak i kwestia dotycząca zdrowia kobiet" - cytuje polityka francuski dziennik "Le Monde".

Burmistrz Bouamrane pytał także, jak obojętnie można przechodzić obok problemów kobiet w wieku rozrodczym, gdy wiele z nich zmaga się z endometriozą, a inne przechodzą bardzo bolesne miesiączki. - Jak możemy zaakceptować fakt, że nie robi się nic, aby poprawić ich codzienne życie zawodowe - komentował polityk uwrażliwiony na te kwestie przez środowiska feministyczne.

Urlop menstruacyjny - kobiety mają też obawy

Wydaje się, że kobiety w Saint-Ouen powinny taką decyzję przyjąć z radością, jednak okazuje się, że wprowadzane zmiany rodzą pewne obawy. Jak podkreśla dziennik "Le Monde", wiele kobiet martwi się, że taka zmiana może prowadzić do dyskryminacji w kwestiach dotyczących zatrudnienia.

Urlop menstruacyjny to zły pomysł - mówi gazecie "Le Monde" Ophélie Latil, działaczka i prawniczka zajmująca się prawem pracy, współzałożycielka feministycznego ruchu Georgette Sand. Latil zaznacza, że "takie działanie jest powierzchowne, a w rzeczywistości tylko maskuje potrzebę całościowego spojrzenia na zdrowie kobiet w miejscu pracy".

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Soboń w "Graffiti" o słowach Mentzena: Nikomu nie mogę zabronić opowiadania głupot
      Soboń w "Graffiti" o słowach Mentzena: Nikomu nie mogę zabronić opowiadania głupotPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      0
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na