Reklama

Reklama

Dymisje w Caritas Internationalis. Watykaniści zaskoczeni decyzją papieża

Takich zmian nie spodziewali się nawet pilnie śledzący to, co dzieje się w Watykanie. We wtorek papież Franciszek zdymisjonował kardynała Luisa Antonia Tagle ze stanowiska przewodniczącego Caritas Internationalis. Dotychczasowe posady w tej kościelnej organizacji humanitarnej stracili też jego zastępcy oraz sekretarz generalny. Stolica Apostolska podała, kto zastąpi dotychczasowego szefa.

Zwierzchnictwo nad Caritas Internationalis przejął włoski świecki, inżynier Pier Francesco Pinelli. Został on mianowany przez papieża na stanowisko nadzwyczajnego komisarza tej kościelnej organizacji.

W dekrecie przypomniano, że Caritas Internationalis pomaga papieżowi i biskupom w pełnieniu ich posługi wobec ubogich i najbardziej potrzebujących, uczestnicząc w działaniach w związku z kryzysami humanitarnymi i współpracując w szerzeniu miłości i sprawiedliwości na świecie, "w świetle Ewangelii i nauczania Kościoła katolickiego".

Reklama

Watykaniści zaskoczeni decyzją papieża

Watykaniści uznali zmiany w Caritasie za "poważne i nieoczekiwane". Ich powód wytłumaczono w specjalnej nocie Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Mówi ona o potrzebie "poprawy pełnienia misji i rewizji dotychczasowych norm", by dostosować je do "funkcji statutowych".

Komisarz Pinelli ma na mocy dekretu współpracować z kardynałem Tagle. Duchowny będzie zajmował się przede wszystkim relacjami z Kościołami lokalnymi.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy