Reklama

Caritas

Wtorek, 31 października 2023 (14:20)AktualizacjaPiątek, 28 czerwca 2024 (13:38)

Caritas to duszpasterska społeczno-charytatywna organizacja humanitarna. Swoje oddziały ma na całym świecie - także w Polsce. Nadzór nad polskim oddziałem Caritas, który jest największą charytatywną organizacją w Polsce, pełni Konferencja Episkopatu Polski. Pracownicy Caritasu niosą wielowymiarową pomoc (przede wszystkim duchową i materialną) osobom, które są w potrzebie. Są to głównie m.in. chorzy, bezdomni, bezrobotni, ubodzy, samotne matki, uchodźcy, imigranci oraz osoby z niepełnosprawnościami. Caritas wspiera również osoby poszkodowane w wojnach i kataklizmach i otacza dobrem pojedyncze osoby, dzieci, młodzież oraz całe rodziny. Główna siedziba Caritas Internationalis znajduje się w Watykanie.

Wolontariusze Caritas Polska
Wolontariusze Caritas Polska/Tomasz Kawka/East News

Caritas

  • Rok założenia:09.12.1897
  • Siedziba:Watykan
  • Rodzaj:charytatywna

Nazwa Caritas pochodzi od łacińskiego słowa, oznaczającego miłość i współczucie. Ta międzynarodowa organizacja pomocowa swoją działalność opiera na wartościach ewangelicznych. Działa na podstawie czterech podstawowych zasad: dobra wspólnego, solidarności, miłości społecznej i pomocniczości.

Caritas - historia powstania

Historia Caritasu sięga XIX wieku. Pierwsze biuro instytucji charytatywnej powstało w 1890 r. w Paryżu. Za jego założyciela uznaje się Ludwika Levebre. Jego cel polegał na m.in popularyzacji działalności charytatywnej w społeczeństwie i utrzymywaniu kontaktu między organizacjami pomocowymi. 

Z kolei ksiądz Lorenz Werthmann w 1897 roku założył w Niemczech związek dzieł dobroczynnych Caritasverband z siedzibą we Fryburgu Bryzgowijskim. Podobna organizacja powstała w 1900 r. w Austrii.

Następnie w 1924 roku podczas kongresu eucharystycznego w Amsterdamie (Holandia) powstał zamysł międzynarodowej organizacji o nazwie "Caritas Catholica". Idea pomocniczości została w ten sposób rozpropagowana na całym świecie, dzięki powstaniu tej organizacji dwa lata później na konferencji w Lucernie (Szwajcaria). Pierwszą siedzibą Caritas Catholica była Bazylea.

Obecnie siedzibą Cartiasu jest Watykan

Od 1989 roku diecezjalne oddziały Caritas zyskały swobodę działania i zaczęły działać jako organizacje autonomiczne.

Caritas - polski oddział

Caritas Polska formalnie funkcjonuje od 1945 roku. Działalność organizacji została jednak zawieszona w 1950 roku w PRL. Reaktywacja polskiej organizacji miała miejsce dopiero w 1990 roku. Najpopularniejsze akcje pomocowe Caritas Polska to: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Kromka Chleba, Jałmużna Wielkopostna, a także idea tzw. okien życia.
 
Caritas Polska jest członkiem konfederacji Caritas Internationalis, która ma swoją siedzibę w Watykanie. Należy też do Caritas Europa i ściśle współpracuje m.in. z Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, organizacjami społecznymi i wyznaniowymi oraz z ludźmi dobrej woli i sponsorami. 

Caritas Polska od 2004 roku jest organizacją pożytku publicznego.

Do polskiej organizacji duszpasterskiej, pomocowej i humanitarnej należy 45 organizacji diecezjalnych i archidiecezjalnych w całym kraju.

Caritas - zbiórki i akcje w Polsce

Organizacja Caritas Polska jest znana w kraju z organizowania regularnych zbiórek dla osób potrzebujących przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Do Caritasu można przynieść m.in. żywność z długim terminem przydatności. Następnie paczki trafiają do osób, które są w trudnej sytuacji materialnej. 

W okresie bożonarodzeniowym Caritas Polska dystrybuuje również świece na stół wigilijny. Dochód z ich sprzedaży w całości przekazywany jest na cale charytatywne.

Caritas Polska prowadzi również placówki opiekuńczo-wychowawcze. Są to m.in. domy samotnej matki, kuchnie dla ubogich, świetlice oraz ośrodki rehabilitacyjne.

Caritas - kontrowersje

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski przekazał 26 czerwca 2024 r., że ks. Marcin Iżycki - dyrektor Caritas Polska - został zawieszony w pełnieniu swoich funkcji. W komunikacie podkreślono, że decyzja została podjęta przez przewodniczącego KEP abp. Tadeusza Wojdę na wniosek biskupa diecezji warszawsko-praskiej, do której ks.Marcin Iżycki jest inkardynowany - przekazał Leszek Gęsiak SJ.

Rzecznik episkopatu podkreślił zarazem, że sprawa nie ma związku z działalnością Caritas Polska, która działa w sposób nieprzerwany. Ks. Marcin Iżycki pełni funkcję dyrektora Caritas Polska od 2017 roku na mocy decyzji biskupów z 376. sesji plenarnej Konferencji Episkopatu Polski. Kapłan był wcześniej m.in. dziekanem Służby Celnej w Ministerstwie Finansów, a także krajowym duszpasterzem Służb Skarbowych i Służby Celnej. Ma stopień młodszego inspektora celnego.
Temat Caritas znajdziesz również w serwisie: Biznes

Caritas - Wiadomości

Wtorek, 12 marca 2024 (09:05)
Dwa dni, trzy różne okna życia. W ostatnią niedzielę i poniedziałek we Wrocławiu, Toruniu i Łodzi siostry zakonne znalazły niemowlaki pozostawione w oknach życia. - To kolejne uratowane życia w tym...
Środa, 6 września 2023 (16:18)
Dariusz Matecki wygrał proces w trybie wyborczym z posłanką KO Izabelą Leszczyną. O złożeniu pozwu kandydat do Sejmu z listy PiS informował we wtorek. Jak podał za pośrednictwem mediów...

Caritas - Wideo