Reklama

Cztery dni pracy i trzy dni weekendu? To możliwe. Przełomowe wyniki eksperymentu

61 firm i 2900 pracowników testowało w Wielkiej Brytanii czterodniowy tydzień pracy. Za tę samą płacę. Efekt? Nie tylko poprawiło się zdrowie i samopoczucie pracowników, ale też wzrosły przychody firm. 92 proc. z nich zamierza pozostać przy tym rozwiązaniu.

O przełomowych wynikach eksperymentu poinformował Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wynikami podzielił się na Twitterze.

Przełomowy eksperyment: Czterodniowy tydzień pracy się opłaca. Także firmom

Wyniki eksperymentu wskazują, że krótszy, bo czterodniowy tydzień pracy, przyczynił się do pozytywnych rezultatów. 43 proc. pracowników zaobserwowało poprawę stanu zdrowia psychicznego, a 37 proc. poprawę zdrowia fizycznego. Pracownicy uczestniczący w teście zadeklarowali również zmniejszenie wypalenia zawodowego - było to 71 proc. 

Reklama

Natomiast jeśli chodzi o firmy, to ponad 35 proc. zaobserwowało średni wzrost przychodów. Znacząca liczba, bo aż 92 proc. firm, opowiada się za pozostaniem przy czterodniowym tygodniu pracy

Krótszy tydzień pracy: Pracownicy nie chcą wracać do pięciu dni w pracy

Co ciekawe, Kubisiak zwraca również uwagę na fakt, że wymienione pozytywne efekty krótszego tygodnia pracy "dla wielu były warte więcej niż pieniądze". Ludzie dostrzegli korzyści, jakie płyną z takiego rozwiązania. 

"15 proc. pracowników stwierdziło, że żadna kwota nie skłoniłaby ich do zaakceptowania pięciodniowego tygodnia zamiast czterodniowego tygodnia, którego doświadczyli" - przekazał Andrzej Kubisiak we wpisie.

W który dzień tygodnia najlepiej nie pracować?

Zwrócono również uwagę, który wolny dzień w tygodniu był najodpowiedniejszy dla pracowników. Najwięcej osób, bo 35 proc., opowiedziało się za piątkiem, ale opcja poniedziałek lub piątek również uzyskała poparcie w wysokości 25 proc. badanych. 

Już w ubiegłym roku pojawiły się informacje, że ludzie rzeczywiście są zadowoleni z tego rozwiązania. W 2022 roku 3300 pracowników z różnych firm testowało czterodniowy tydzień pracy przez osiem tygodni. Osoby te pracowały przez mniej dni w tygodniu, jednak za te same pieniądze. 

Jedna z kobiet, która brała udział w tym teście, zaznaczyła: - Mogę teraz naprawdę cieszyć się weekendem, ponieważ mam piątek na moje obowiązki i inne drobiazgi lub jeśli chcę po prostu zabrać mamę na spacer, mogę to teraz zrobić bez poczucia winy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy