Chluba amerykańskiej marynarki idzie w odstawkę. Fatalny moment
Marynarka wojenna USA miała najpotężniejsze okręty nawodne na świecie. Ale opierała się na nich zbyt długo - ocenia The Telegraph. Ostatnie krążowniki mają zostać wycofane w 2029 roku. Do tego czasu ich utrzymanie będzie kosztować tyle co zakup dwóch nowych niszczycieli. Kosztowna była również modernizacja okrętów, którą nazwano "katastrofą marynarki wojennej USA".
Krążowniki rakietowe typu Ticonderoga przez lata były najpotężniejszymi okrętami nawodnymi na świecie. "Ale służyły zbyt długo. Marynarka Wojenna nie tylko nie zastąpiła Ticos - ale także spartaczyła kosztowny wysiłek, by przedłużyć planowaną 35-letnią żywotność 9800-tonowych jednostek" - wskazuje The Telegraph.
Jak zwrócono uwagę, starzejące się okręty, w które zainwestowano miliardy dolarów, są wycofywane w momencie, gdy USA potrzebują więcej okrętów wojennych, a nie mniej.
"Biorąc pod uwagę ich znaczenie, można pomyśleć, że marynarka wojenna nadałaby priorytet zamiennikom krążowników, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że zaprojektowanie i zbudowanie nowej klasy okrętów wojennych może zająć dziesięciolecia. Ale kolejne pokolenia liderów floty wielokrotnie próbowały i im się nie udało" - podkreślono.
Prace trwają, ale okręty będą mogły być wdrożone najwcześniej około 2030 roku. Wtedy, jak wskazuje The Telegraph, ostatni Ticonderoga już zniknie. Ostatnie trzy krążowniki mają zostać wycofane w 2029 roku (najstarszy będzie wtedy mieć 39 lat).
Wyjątkowo kosztowna modernizacja. "Katastrofa dla marynarki wojennej USA"
Obecnie w służbie marynarki jest dziewięć krążowników. "Utrzymanie krążowników na wodzie kilka lat od pierwotnych dat wycofania z eksploatacji będzie kosztować 3,7 miliardów dolarów - tyle co koszt dwóch nowych niszczycieli" - podaje portal.
Decyzję o "przedłużeniu żywotności" okrętów podjęto w 2015 roku. Modernizacja miała objąć siedem krążowników, ale ostatecznie dotyczyła jedynie trzech. "Marynarka wojenna wydała 1,8 miliarda dolarów na pracę na czterech okrętach, zanim ostatecznie i tak je wycofała" - zaznaczono.
"Projekt modernizacji krążowników był bez wątpienia katastrofą dla marynarki wojennej USA" - oceniono.
Jak zwrócono uwagę, nieudana modernizacja, a także bezskuteczne próby opracowania nowej klasy krążowników doprowadziły do tego, że obecnie chińska marynarka wojenna jest większa od amerykańskiej, a także posiada znacznie młodsze okręty.
Mimo że USA usiłują uzupełnić braki, to dopiero w następnej dekadzie spodziewane jest ukończenie (ze znacznym opóźnieniem) nowych krążowników, fregat rakietowych i okrętów desantowych.
Perła marynarki wojennej USA: Krążowniki rakietowe typu Ticonderoga
Krążowniki rakietowe typu Ticonderoga służą w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych od 1986 roku. Miały być uzupełnieniem uderzeniowych krążowników z napędem nuklearnym. Łącznie zbudowano 27 sztuk.
Okręty dzięki wyposażeniu w zintegrowany system wykrywania, naprowadzania i kierowania ogniem Aegis zapewniają ochronę przeciwlotniczą, przeciwrakietową oraz podwodną. Jedną z ich pierwszych misji było zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi w Zatoce Perskiej podczas wojny iracko-irańskiej w latach osiemdziesiątych XX wieku.
Źródło: The Telegraph, GeekWeek
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!