Reklama

Reklama

Chiny: Zastrzegamy sobie możliwość użycia siły w sprawie Tajwanu

Chiny będą zabiegały o pokojowe zjednoczenie z Tajwanem, ale zastrzegają sobie możliwość użycia siły i sięgnięcia po wszelkie konieczne środki w ostateczności - oświadczył rzecznik Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Sun Yeli na konferencji prasowej dotyczącej XX krajowego zjazdu partii.

- Będziemy dalej zabiegać o pokojowe zjednoczenie, ale nie wyrzekamy się użycia siły i zastrzegamy sobie możliwość sięgnięcia po wszelkie konieczne środki przeciwko zewnętrznym ingerencjom oraz małej garstce elementów popierających niepodległość Tajwanu i ruchom separatystycznym - powiedział Sun.

- Pokojowe zjednoczenie jest dla Chin pierwszym wyborem i ostatecznym celem - podkreślił.

Jedno z najważniejszych spotkań w historii partii

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli. Przyłączenia do Chin nie popiera jednak ani społeczeństwo, ani rząd Tajwanu.

Reklama

XX zjazd KPCh, uznawany za jedno z najważniejszych spotkań w historii partii, rozpocznie się w Pekinie w niedzielę i potrwa do 22 października. 

Wyłoniony zostanie nowy skład najważniejszych organów KPCh, a przywódca Chin Xi Jinping prawdopodobnie pozostanie u władzy, zrywając z wypracowanym w ostatnich dekadach mechanizmem sukcesji przywództwa.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy