Broń dalekiego zasięgu w Niemczech. Jest opinia Bundestagu

Oprac.: Jakub Krzywiecki
Służby naukowe Bundestagu przedstawiły opinię ws. rozmieszczenia amerykańskich systemów broni dalekiego zasięgu. Wynika z niej, że niemiecki parlament nie musi być zaangażowany w decyzję o umieszczeniu rakiet na terytorium Niemiec.

Według opinii Bundestagu rozmieszczenie mogłoby "odbywać się w ramach systemu sojuszniczego NATO". Jako właściwą podstawę prawną wskazano traktat NATO i umowę o pobycie. Drugi dokument reguluje status prawny stacjonujących w Niemczech zagranicznych sił zbrojnych - wskazuje portal RND.
Podczas szczytu NATO w USA, Berlin i Waszyngton ogłosiły, że w 2026 roku na terytorium Niemiec trafią amerykańskie rakiety dalekiego zasięgu. Mają to być również pociski hipersoniczne SM-6 i Tomahawk. Amerykańska administracja podkreśla, że to odpowiedź na zagrożenia ze strony Rosji.
Amerykańska broń w Niemczech. Obawy polityków i odpowiedź kanclerza
Jednak wśród niemieckich polityków pojawiły się obawy o relacje z Rosją. Przewodniczący socjaldemokratów Norbert Walter-Borjans zaznaczył, że sprawa powinna być przedyskutowana wewnątrz SPD i na forum Bundestagu.
Zastępca przewodniczącego grupy CDU/CSU Johann Wadephul pozytywnie ocenił rozmieszczenie broni, ale dodał, że debata w Bundestagu powinna się odbyć.
Obawy o eskalację napięć z Rosją odrzucił kanclerz Olaf Scholz. Wskazał, że amerykańska broń ma służyć jako środek odstraszania.
Zobacz również:
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!