Brak miejsc dla uchodźców w Belgii. Kontrowersyjna decyzja rządu

Oprac.: Aleksandra Kozyra

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
2 tys.
Udostępnij

Decyzja rządu podzieliła społeczeństwo Belgii - kraj ma tymczasowo wstrzymać przyjmowanie samotnych mężczyzn do schronisk dla ubiegających się o azyl. Powodem ma być zbyt wielki napływ uchodźców, dla których brakuje miejsc w prowadzonych przez władze ośrodkach. Prawnicy i aktywiści twierdzą, że nowe zarządzenie przyczyni się do wzrostu bezdomności oraz podkreślają, że decyzja jest niezgodna z prawem zarówno Belgii, jak i Unii Europejskiej.

Organizacje pozarządowe obawiają się, że nowe zarządzenie przyczyni się do wzrostu bezdomności (zdjęcie ilustracyjne)
Organizacje pozarządowe obawiają się, że nowe zarządzenie przyczyni się do wzrostu bezdomności (zdjęcie ilustracyjne)HATIM KAGHATBELGAAFPAFP

Nicole de Moor, belgijska sekretarz stanu ds. azylu i migracji, ogłosiła we wtorek, że państwo zaprzestanie zapewniać samotnym mężczyznom ubiegającym się o azyl w Belgii miejsca w sieci schronisk Fedasil. Nowe rozwiązanie ma działać tymczasowo, jednak już teraz decyzja rządu wzbudziła protesty organizacji prawniczych i polityków. 

Belgijskie schroniska dla uchodźców. Nie ma miejsc dla samotnych mężczyzn

Fedasil to instytucja odpowiedzialna za przyjmowanie do swoich ośrodków osób ubiegających się o azyl w Belgii. Organizacja odpowiada też za opiekę małoletnich cudzoziemców bez opieki.

Teraz prowadzone przez nią schroniska nie są już dostępne dla samotnych mężczyzn, nowych uchodźców, którzy chcą ubiegać się o azyl w tym kraju. To jednak nie pierwszy taki ruch ze strony rządu, który zmaga się z napływem uchodźców i imigrantów. Jak podaje dziennik "The Brussels Times", już od października 2021 roku dostęp do schronisk Fedasilu był dla mężczyzn ograniczony - pierwszeństwo w otrzymaniu schronienia mają rodziny oraz osoby nieletnie.

Ogłoszona we wtorek decyzja o całkowitym zaprzestaniu przyjmowania samotnych mężczyzn do ośrodków dla uchodźców została potępiona przez wielu prawników, organizacje pozarządowe i polityków. Według protestujących tysiące osób zostanie bez dachu nad głową i trafi na ulice Brukseli. Aktywiści mówią o braku "woli politycznej" ze strony belgijskiego rządu.

Belgia szykuje się na napływ uchodźców. Rząd ignoruje kary finansowe

Na Belgię i Fedasil  już wcześniej były nakładane kary finansowe przez sądy w Brukseli i innych europejskich miastach. Powodem jest niezapewnienie ubiegającym się o azyl odpowiedniego schronienia. Rząd federalny miał ignorować te wyroki, nie płacąc kar finansowych, ani nie zapewniając uchodźcom wymaganych przez prawo warunków życia.

- Ta ostatnia decyzja jest po prostu całkowicie nielegalna na poziomie krajowym, międzynarodowym i unijnym - powiedziała dziennikowi "The Brussels Times" Marie Doutrepont, prawniczka z Progressive Lawyers Network.

Belgijska minister uzasadniła nowe regulacje tym, że kraj "spodziewa się rosnącego napływu rodzin i dzieci". W ostatnich dniach liczba przyjazdów tych grup gwałtownie wzrosła - rząd chce zapobiec wylądowaniu nieletnich na ulicach miast. Według prawniczki Doutrepont działania rządu to sygnał, że samotni mężczyźni są mniej ludzcy niż rodziny lub nieletni - Co muszą zrobić, aby zasłużyć na chronione miejsce w kraju i traktowanie jak ludzie? - pyta belgijska prawniczka w rozmowie z mediami.

Uchodźcy w Belgii. Aktywiści mówią o "politycznych decyzjach"

De Moor podkreśla, że Belgia otworzyła nowe ośrodki pomimo sprzeciwu politycznego, dodając, że środki podjęte w ciągu ostatniego roku zapobiegły eksplozji wniosków o azyl w Belgii. Minister argumentowała, że liczba wniosków o azyl w Europie jest nierównomiernie podzielona. Podkreśliła też potrzebę zawarcia unijnego porozumienia w sprawie migracji.

Jak pisze belgijska prasa, prawnicy i organizacje prawnicze obawiają się, że przed wyborami w Belgii w 2024 roku "kampania oszczerstw" będzie kontynuowana.  Thomas Willekens z Refugee Work Flanders (Vluchtelingenwerk Vlaanderen) wyjaśnił, że pomóc w rozwiązaniu kryzysu humanitarnego mogłoby zastosowanie belgijskiej ustawy dotyczącej przyjmowania uchodźców, która umożliwia rządowi federalnemu wdrożenie tak zwanego "planu podziału". Zgodnie z jego zapisami rząd może zobowiązać każdą gminę do przyjęcia określonej liczby osób ubiegających się o azyl w sytuacjach kryzysowych oraz do rozwiązania problemu niedoboru miejsc recepcyjnych. 

Według aktywisty niezastosowanie przepisów ustawy jest "decyzją polityczną i całkowicie nieludzką".

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Wydarzenia": Katowice ruszyły z kolejną edycją programu "Mieszkanie za remont"
      "Wydarzenia": Katowice ruszyły z kolejną edycją programu "Mieszkanie za remont"Polsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      1047
      Super
      relevant
      456
      Hahaha
      haha
      310
      Szok
      shock
      108
      Smutny
      sad
      74
      Zły
      angry
      51
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      2 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na