Reklama

Biskup mianowany z naruszeniem porozumienia. Watykan "rozgoryczony"

"Zdziwienie i rozgoryczenie" - wyraził w sobotę Watykan. To reakcja na mianowanie biskupa w Chinach, do którego doszło z naruszeniem obowiązującego porozumienia między Stolicą Apostolską a Pekinem. Tymczasowa umowa w sprawie nominacji biskupów, zawarta w 2018 roku, została niedawno odnowiona.

Celem porozumienia było położenie kresu trwającym przez lata napięciom między Watykanem a Pekinem na tle mianowania chińskich biskupów bez zgody papieża. Szczegóły umowy pozostają tajne, a przeciwko niej ostro protestowała poprzednia amerykańska administracja. Porozumienie zostało po raz pierwszy odnowione w 2020 roku, a po raz drugi w październiku tego roku.

Chiny. Biskup mianowany z naruszeniem porozumienia

Oświadczenie Watykanu odnosi się ceremonii powołania biskupa, do której doszło w czwartek w mieście Nanchang. Jak wyjaśniono w komunikacie, Giovanni Peng Weizhao został tam mianowany biskupem pomocniczym diecezji Jiangxi, której nie uznaje Stolica Apostolska.

Reklama

Watykan o "mocnych naciskach ze strony lokalnych władz"


Wydarzenie to "nie odbyło się w zgodzie z duchem istniejącego dialogu między stroną watykańską a chińską i na mocy tymczasowego porozumienia w sprawie mianowania biskupów zawartego 22 września 2018 roku" - głosi nota Stolicy Apostolskiej.

Zaznaczono w niej następnie, że według napływających stamtąd wiadomości mianowanie biskupa Penga poprzedziły "długie i mocne naciski ze strony lokalnych władz".

"Stolica Apostolska wyraża pragnienie, aby nie powtórzyły się podobne epizody i oczekuje na stosowne informacje w tej kwestii od miejscowych władz, a także potwierdza pełną gotowość kontynuowania dialogu naznaczonego szacunkiem i dotyczącego wszystkich spraw o wspólnym interesie" - ogłoszono w komunikacie Watykanu. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | Watykan

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy