Bilans ofiar rośnie
Sobotnie trzęsienie ziemi, które najdotkliwiej odczuli mieszkańcy prowincji Yogyakarta indonezyjskiej wyspy Jawa pochłonął, według Indonezyjskiego Ministerstwa ds. Społecznych, 5137 ofiar.
Bilans ofiar zmieniał się kilkakrotnie; najpierw władze ustaliły, iż śmierć poniosło 5 135 osób, po czym obniżyły liczbę ofiar do 4 315. Resort ds. społecznych podwyższył ją obecnie po wliczeniu ciał ofiar pochowanych w masowych grobach.
Według danych urzędu gubernatora Yogyakarty, liczba rannych przekracza 10 tys. ludzi, co najmniej 200 tysięcy osób pozostało bez dachu nad głową i większość z nich zmuszona jest szukać schronienia w ruinach albo w szałasach wznoszonych na polach ryżowych.
W trzęsieniu ziemi, które miało siłę 6,3 stopnia w skali Richtera, najbardziej ucierpiało miasteczko Bantul, gdzie zginęło co najmniej dwa tysiące ludzi oraz stolica specjalnego regionu Yogyakarty, historyczne i uniwersyteckie miasto Yogyakarta, gdzie tysiące budynków obrócone zostało w perzynę. W ruinach znajduje się prawdopodobnie nadal wiele ofiar i wszystko wskazuje na to, że po ich wydobyciu tragiczny bilans wzrośnie jeszcze bardziej.
Na indonezyjskiej wyspie Jawa wylądował w poniedziałek rano pierwszy samolot z pomocą humanitarną dla ofiar kataklizmu, przygotowaną przez agendy ONZ. Samolot przywiózł między innymi wodę pitną, opatrunki, zestawy sanitarne oraz namioty.
Pierwszy, 19 osobowy zespół medyczny wyleciał w poniedziałek rano w kierunku wyspy Jawa z Japonii. Lekarze, pielęgniarki i farmaceuci japońscy wiozą ze sobą najniezbędniejsze medykamenty i sprzęt do pierwszej pomocy.
W całym objętym kataklizmem regionie - olbrzymim obszarze, rozciągającym się na południe od Yogyakarty, brakuje prądu i wody pitnej. Akcję ratowniczą utrudniają tropikalne ulewy.
Ludzkiemu nieszczęściu towarzyszą olbrzymie straty materialne, a także kulturowe. Z pierwszych doniesień wynika, że wstrząsy uszkodziły dwa ważne zabytki znajdujące się w rejonie Yogyakarty, wpisane przez UNESCO na listę kulturowego dziedzictwa świata. Są to mające ponad 1000 lat buddyjska świątynia Borobudur i hinduistyczny kompleks świątynny Prambanan.
Świat deklaruje pilną pomoc dla ofiar kataklizmu na Jawie. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża zadeklarował 9,79 mln USD, Japonia - 10 mln, Wielka Brytania zapowiedziała przekazanie na pomoc dla ofiar sumy 5,5 mln dolarów, Unia Europejska - 3,8 mln, Stany Zjednoczone - 2,5 mln, Australia - 2,3 mln i Chiny - 2 mln USD.
INTERIA.PL/AFP/PAP