Reklama

Reklama

Białoruś: Więzionemu Andrzejowi Poczobutowi postawiono nowe zarzuty

Andrzejowi Poczobutowi, dziennikarzowi i aktywiście Związku Polaków na Białorusi, postawiono nowe zarzuty. Poczobut od półtora roku przebywa w więzieniu za "wzniecanie wrogości". Teraz białoruski reżim oskarża go o "nawoływanie do sankcji".

"Do poprzedniego zarzutu 'wzniecania wrogości' dodano Poczobutowi również zarzuty 'nawoływania do środków ograniczających (sankcji - red.), których celem jest uszczerbek dla bezpieczeństwa narodowego'" - poinformowało niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ).

Sprawa karna Poczobuta zostanie wkrótce przekazana do sądu - przekazała organizacja.

Reżim na Białorusi atakuje Polaków

Poczobut został zatrzymany w marcu 2021 r. W tym samym czasie władze białoruskie zatrzymały innych działaczy mniejszości polskiej, w tym szefową ZPB Andżelikę Borys. Trzy działaczki z regionalnych oddziałów ZPB wyszły z aresztu w połowie ubiegłego roku i zmuszone zostały do wyjazdu. 

Reklama

Andżelika Borys została wypuszczona z więzienia w marcu.

Białoruskie środowiska obrońców praw człowieka, władze Polski i społeczność międzynarodowa, kategorycznie uznały sprawę karną wobec przedstawicieli polskiej mniejszości za "motywowaną politycznie" i pokazową represję, która wpisuje się w falę ataków na społeczeństwo obywatelskie na Białorusi i wolność słowa.

Czytaj też: Ten jadowity pająk dotarł już do Polski. Uważać trzeba między innymi w Bieszczadach

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy