Andrzej Poczobut - wykształcenie i działalność zawodowa
Andrzej Poczobut ukończył prawo na Grodzieńskim Uniwersytecie Państwowym im. Janki Kupały. Po studiach pracował jako prawnik do spraw gospodarczych.
W 2001 r. Andrzej Poczobut zajął się działalnością dziennikarską. Publikował w grodzieńskich gazetach "Pahonia", "Dień", "Miestnoje Wriemia", "Głos znad Niemna" oraz ogólnokrajowym dzienniku niezależnym "Narodnaja Wola".
Był redaktorem naczelnym czasopisma Związku Polaków na Białorusi "Magazynu Polskiego na uchodźstwie". W 2006 r. rozpoczął pracę jako korespondent "Gazety Wyborczej" w Grodnie.
Pracował także jako wykładowca prawa.
Andrzej Poczobut - działalność na rzecz mniejszości polskiej na Białorusi
Od lat 90. Andrzej Poczobut aktywnie działał w stowarzyszeniu "Związek Polaków na Białorusi" (ZPB).
Pełnił funkcję przewodniczącego Rady Naczelnej ZPB, która nie jest uznawana przez władze Białorusi w Mińsku. Jest
przeciwnikiem prezydenta Białorusi,
Alaksandra Łukaszenki, którego reżim
wielokrotnie krytykował w swoich artykułach.
Za swoją działalność społeczną i dziennikarską niejednokrotnie był zatrzymywany i aresztowany.
Andrzej Poczobut - aresztowania i procesy
18 marca 2011 r. prokuratura obwodu grodzieńskiego oskarżyła go o znieważenie Aleksandra Łukaszenki w artykułach opublikowanych w "Gazecie Wyborczej", w portalu "Biełorusskij Partizan" oraz na jego prywatnym blogu.
5 lipca 2011 r. sąd w Grodnie skazał go na trzy lata więzienia w zawieszeniu na dwa lata. We wrześniu 2013 r. został zwolniony z odbywania kary po upływie dwuletniego okresu zawieszenia.
21 czerwca 2012 r. prokuratura obwodu grodzieńskiego ponownie oskarżyła go o znieważenie Aleksandra Łukaszenki w publikacjach na stronach "Biełorusskij Partizan" i "Karta'97".
Po rewizji mieszkania, Andrzej Poczobut został aresztowany i osadzony w grodzieńskim więzieniu, z którego zwolniono go po dziewięciu dniach z zakazem opuszczania Grodna. Groziło mu do pięciu lat więzienia, jednak w marcu 2013 r. komitet śledczy umorzył dochodzenie.
25 marca 2021 r. został ponownie aresztowany. Proces Andrzeja Poczobuta rozpoczął się 16 stycznia 2023 r., a 8 lutego 2023 r. sąd obwodowy w Grodnie skazał go na osiem lat bezwzględnego więzienia o zaostrzonym rygorze. W sierpniu 2023 r. Andrzej Poczobut został ukarany półrocznym pobytem w karcerze.
1 sierpnia 2024 roku doszło do
dużej wymiany więźniów między Rosją a krajami Zachodu, w której uczestniczyło 26 osób, jednak Andrzeja Poczobuta akcja ta nie objęła. Minister spraw zagranicznych
Radosław Sikorski potwierdził jednak, że trwają działania dyplomacji RP na rzecz
uwolnienia Andrzeja Poczobuta.
Andrzej Poczobut - wyróżnienia
Andrzej Poczobut otrzymał m.in. nagrodę "Dziennikarz Roku 2021" plebiscytu Grand Press oraz nagrodę specjalną "Pióro Nadziei" Amnesty International Polska.
Andrzej Poczobut - życie prywatne
Andrzej Poczobut urodził się w polskiej rodzinie w obwodzie grodzieńskim na Białorusi. Jest żonaty z Oksaną. Ma dwoje dzieci.