Reklama

Białoruś: Aresztowana Andżelika Borys pilnie potrzebuje lekarza

Aresztowana prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys pilnie potrzebuje pomocy lekarskiej - alarmują jej współpracownicy. Jak czytamy w komunikacie Związku, liderka polskiej mniejszości narodowej najprawdopodobniej ma zaawansowaną chorobę natury gastrologicznej, np. schorzenie wątroby.

Portal znadniemna.pl, organ prasowy Związku Polaków na Białorusi, poinformował o poważnym pogorszeniu się stanu zdrowia Andżeliki Borys. Prezes organizacji od ponad ośmiu miesięcy przetrzymywana jest w aresztach śledczych. Obecnie przebywa w ciężkim Więzieniu Śledczym nr 8 w Żodzinie pod Mińskiem.

"Ze źródeł, których nie możemy ujawnić, dowiadujemy się, że prezes ZPB wygląda na bardzo chorą i potrzebuje pilnego zbadania przez lekarza z wykorzystaniem sprzętu USG oraz innych badań m.in. krwi, które mogłyby wykluczyć bądź potwierdzić, że więziona przez ponad osiem miesięcy przez reżim Aleksandra Łukaszenki liderka polskiej mniejszości narodowej na Białorusi ma zaawansowaną chorobę natury gastrologicznej, schorzenie wątroby, bądź inną dolegliwość" - czytamy w komunikacie.

Z docierających do związkowców opisów wyglądu Andżeliki Borys wynika, iż wygląda ona na bardzo wycieńczoną, ma ziemisto-żółty kolor cery, co mogłoby wskazywać m.in. na schorzenie wątroby. Jak poinformowano, liderka ZPB intensywnie traci włosy.

"Bez specjalistycznych badań lekarskich nie można stwierdzić, czy zły stan zdrowia pani prezes jest konsekwencją obostrzenia już istniejących u niej schorzeń, czy też jest objawem jakiejś nowo nabytej choroby" - napisano.

Białoruskie więzienia: Wieloosobowe cele, osoby z covidem i AIDS

Reklama

ZPB podkreśla, że warunki sanitarne w celach białoruskich więzień są dalekie od idealnych. Znane są przypadki, kiedy do wieloosobowych cel trafiały osoby, cierpiące na choroby zakaźne, mające, na przykład wirusowe zapalenie wątroby, COVID-19, a nawet AIDS . 

"Jako bliscy współpracownicy Andżeliki Borys, których martwi pogarszający się stan zdrowia naszej koleżanki, apelujemy do wpływowych ludzi świata polityki, biznesu i wszystkich ludzi dobrej woli, mających możliwość kontaktowania się z decydentami we władzach Republiki Białorusi o użycie swoich kontaktów i podjęcie niezwłocznych działań  na rzecz okazania Andżelice Borys niezbędnej fachowej pomocy lekarskiej" - zaapelowali związkowcy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy