Reklama

Reklama

Bank Anglii wydał komunikat. Chodzi o banknoty z portretem królowej

Bank Anglii poinformował, że banknoty z portretem królowej pozostają w użyciu i nadal będą prawnym środkiem płatniczym. "Dalsze informacje dotyczące banknotów Banku Anglii zostaną ogłoszone po zakończeniu okresu żałoby" - podano w komunikacie.

Banknoty z wizerunkiem zmarłej królowej Elżbiety II pozostają prawnym środkiem płatniczym - podkreślił w czwartek Bank Anglii, dodając, że dalsze decyzje w tej sprawie zostaną podjęte po zakończeniu żałoby narodowej.

Pierwszy monarcha na banknotach

"Ikoniczne portrety królowej, która jako pierwszy monarcha znalazła się na banknotach Banku Anglii, są synonimem najważniejszych działań, jakie podejmujemy. Obecne banknoty z wizerunkiem Jej Wysokości Królowej nadal będą prawnym środkiem płatniczym. Dalsze informacje dotyczące banknotów Banku Anglii zostaną ogłoszone po zakończeniu okresu żałoby" - przekazał Bank Anglii wraz z kondolencjami od gubernatora Andrewa Baileya.

Reklama

Portrety królowej po raz pierwszy pojawiły się na banknotach emitowanych przez Bank Anglii w roku 1960 i od tego czasu znajdowały się na wszystkich kolejnych seriach. Elżbieta II faktycznie była jedynym brytyjskim monarchą na banknotach Banku Anglii, choć nie jedynym monarchą na brytyjskich banknotach. Na pierwszych banknotach Royal Bank of Scotland w XVIII i XIX wieku znajdowały się portrety brytyjskich monarchów Jerzego II, Jerzego III i Jerzego IV, a obecnie na banknocie o nominale 20 funtów szkockich emitowanym przez Clydesdale Bank jest portret XIV-wiecznego króla Szkotów Roberta I Bruce'a. 

ZOBACZ TAKŻE: Znaczki, paszporty i pieniądze. To się zmieni po śmierci królowej Elżbiety II

Pogrzeb królowej 

W piątek najprawdopodobniej zostaną ogłoszone szczegóły dotyczące żałoby narodowej oraz pogrzebu zmarłej w czwartek po południu królowej. Pogrzeb zapewne odbędzie się w weekend 17-18 września. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy