Reklama

Amerykański generał ostrzega przed wojną z Chinami. "Mam nadzieję, że się mylę"

Generał Mike Minihan, szef amerykańskiego Dowództwa Mobilności Powietrznej (Air Mobility Command), ostrzegł swoich podwładnych w specjalnej notatce przed potencjalnym konfliktem z Chinami, który w jego ocenie ma wybuchnąć już za dwa lata. W wiadomości dodał: "Mam nadzieję, że się mylę".

"Przeczucie mówi mi, że będziemy walczyć w 2025 roku" - brzmi fragment notatki ujawnionej przez amerykańską telewizję NBC. Jej autorem ma być czterogwiazdkowy generał Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, Mike Minihan. Adresatami wiadomości, która najpierw pojawiła się mediach społecznościowych, a następnie została potwierdzona przez Pentagon, są wszyscy dowódcy jednostek AMC.

Zaapelował on o doprowadzenie ich jednostek do maksymalnej gotowości operacyjnej na wypadek konfliktu zbrojnego, do którego ma dojść w najbliższym czasie. Wojna z Chinami ma toczyć się o Tajwan - region, którego niepodległości nie uznaje Państwo Środka i większość społeczności międzynarodowej, a które nieoficjalnie wspiera USA.

Reklama

Generał przekazał wytyczne dotyczące m.in. ćwiczeń ze strzelania. Podczas szkolenia żołnierze powinni być bardziej otwarci na podejmowanie ryzykownych decyzji, a przygotowania do bezpośrednich konfrontacji mają polegać na każdorazowym opróżnieniu całego magazynka i skupieniu się na "celowaniu w głowę".

W treści ujawnionej notatki Minihan namawia ich do zaakceptowania pewnego ryzyka podczas treningu. "Działaj celowo, a nie lekkomyślnie" - pisze, ale później dodaje: "Jeśli czujesz się komfortowo w swoim podejściu do ćwiczeń, oznacza to, że nie podejmujesz wystarczającego ryzyka".

Oprócz tego nakazał całemu personelowi zaktualizowanie swoich numerów kontaktowych w bazie danych używanej w nagłych wypadkach - podaje NBC News na swojej stronie internetowej.

Polecił też, aby wszyscy pełniący służbę w szeregach Air Mobility Command w marcu "rozważyli swoje sprawy osobiste i ustalili, czy należy zaplanować wizytę w biurze prawnym obsługującym ich bazę, aby upewnić się, że każdy jest prawnie przygotowany".

Minihan w swojej notatce przekonuje, że głównym celem Stanów Zjednoczonych powinno być przede wszystkim powstrzymanie "i, jeśli to konieczne, pokonanie" Chin

Jako pretekst do agresji militarnej chiński przywódca Xi Jinping może uznać przyszłoroczne wybory na prezydenta Tajwanu. W tym czasie USA będą pochłonięte przez kampanię wyborczą w wyścigu o miejsce w Białym Domu. Wszystkie te okoliczności złożą się - według autora notatki - na międzynarodowy kryzys w 2025 roku.

Ostrzeżenie przed wojną z Chinami. Pentagon potwierdza prawdziwość notatki

Rzecznik AMC cytowany przez NBC News napisał: "To autentyczna wewnętrzna notatka generała Minihana skierowana do podległych mu zespołów dowodzenia. Jego rozkaz opiera się na zeszłorocznych fundamentalnych wysiłkach Dowództwa Mobilności Powietrznej, aby przygotować Siły Mobilności Powietrznej na przyszły konflikt, gdyby odstraszanie się nie powiodło".

Agencja AFP poprosiła o komentarz w tej sprawie rzecznika Pentagonu, który również potwierdził prawdziwość notatki. Generał Patrick Ryder przekazał w oświadczeniu: "Strategia obrony narodowej jasno pokazuje, że Chiny są wyzwaniem dla departamentu obrony, a my nadal koncentrujemy się na współpracy z sojusznikami i partnerami w celu zachowania pokojowego, wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku".

Air Mobility Command. Czym się zajmuje?

Generał Mike Minihan kieruje Dowództwem Mobilności Powietrznej od 5 października 2021 roku. W jego skład wchodzi blisko 50 tys. żołnierzy oraz pół tysiąca samolotów. Air Mobility Command jest głównym dowództwem Sił Powietrznych USA, a jej siedziba znajduje się w Scott Air Force Base w stanie Illinois.

Misją AMC jest zapewnienie globalnej mobilności powietrznej. Dowództwo odgrywa również kluczową rolę w udzielaniu pomocy humanitarnej w kraju i na całym świecie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: USA | USAF | Chiny | Wojna

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy