Reklama

Reklama

Amerykanie uratowali tonących Polaków. Nagrodził ich prezydent Andrzej Duda

Gdy na morzu zauważyli tonącą łódź z Polakami na pokładzie, nie wahali się im pomóc. ​Dwoje Amerykanów, Del Olsen i Gail Yando, odebrało we wtorek w Nowym Jorku Medal za Ofiarność i Odwagę, który przyznał im prezydent Andrzej Duda. Uroczystość odbyła się w polskim konsulacie w trakcie spotkania z uczestnikami walki z COVID-19. - Czytałem niegdyś o ogromnej bliskości uratowanego i tego, który go uratował, ale nie zdawałem sobie sprawy, jaką silną to rodzi więź - przyznał jeden z uhonorowanych.

19 października 2019 roku para żeglująca katamaranem na Atlantyku natrafiła niedaleko Nowego Jorku na tonącą łódź z czterema Polakami. Del Olsen i Gail Yando natychmiast pospieszyli im z pomocą. 


W konsulacie Olsen opisał przebieg akcji ratunkowej. Mówił, że czytał niegdyś o ogromnej bliskości uratowanego i tego, który go uratował, ale nie zdawał sobie nigdy sprawy jaką silną to rodzi więź.  - O tym można się przekonać dopiero wówczas jak się to samemu przeżyje. Jest naszym obowiązkiem, aby chronić życie ludzkie, aby pomagać w potrzebie - stwierdził. Jak dodał, nie wyobraża sobie, aby ktoś znajdujący się na morzu tego nie uczynił. 

Reklama

"Jako Polacy mamy szczególne zobowiązanie"

Medal za Ofiarność i Odwagę prezydent RP przyznaje osobom, które niosły pomoc innym ludziom, narażając przy tym swoje życie. Odznaczenie wręczył amerykańskim żeglarzom konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. Uroczystość miała miejsce podczas wydarzenia "Thank you for your service" (dziękuję za waszą służbę), które konsulat przygotował wspólnie z polonijną organizacją "Medicus". Wzięli w nim udział zaproszeni lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz nowojorscy policjanci i strażacy. 

Jak podkreślił konsul był to wyraz wdzięczności za ich pracę, narażanie zdrowia i życia "na służbie, która w ostatnich miesiącach - z racji panującej pandemii COVID-19 - stała się jeszcze trudniejsza". - Chcemy podziękować lekarzom, pielęgniarkom, policjantom, strażakom, wszystkim służbom mundurowym i medycznym, których poświęcenie i oddanie dla mieszkańców Nowego Jorku jest niezrównane, szczególnie w dobie pandemii COVID-19. Jako Polacy mieszkający w Nowym Jorku, ale także jako mieszkańcy tego niezwykłego miasta, mamy wobec was szczególne zobowiązanie i dziękujemy za waszą służbę - powiedział Kubicki.

Reklama

Reklama

Reklama