Reklama

Reklama

237 zgonów w pięć dni. Śmiercionośne upały w Hiszpanii

Fala upałów, która trwa w Hiszpanii od ubiegłej niedzieli, spowodowała tylko w ciągu pierwszych pięciu dni śmierć 237 osób - poinformował podlegający ministerstwu zdrowia Instytut Zdrowia Carlos III. Podczas maksymalnego szczytu fali w czwartek odnotowano 93 zgony z powodu rekordowo wysokich temperatur.

Cały kraj pozostaje w stanie pogotowia wobec oczekiwanego ponownego wzrostu temperatury, w niektórych miejscach do 45 st. C. 

Upały sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów. Tysiące hektarów zostało spalonych i tysiące osób prewencyjnie ewakuowano z domów.

Jak ochłodzić mieszkanie w upał, ile pić wody, kiedy podlewać ogród?

Upały. Czerwony alert w hiszpańskich miejscowościach

Czerwony alert (ryzyko ekstremalne) obowiązuje w sobotę w Kantabrii, Nawarze, La Roja, Badajoz (Ekstremadura) i Saragossie - podała krajowa agencja meteorologiczna (Aemet). W Badajoz spodziewana jest temperatura najwyższa - 45 st. C, zaś w Logrono i Kordobie - 43 st.

Reklama

SPRAWDŹ PROGNOZĘ POGODY

W sobotę pożary nadal były aktywne, największe w Ekstremadurze, Andaluzji, Kastylii i Leon oraz w Galicji. W Mijas (Malaga) odcięto dla ruchu odcinek autostrady A-404. Ponad 3 tys. osób w tym regionie zostało prewencyjnie ewakuowanych z domów z powodu bliskości płomieni.

Pozostający poza kontrolą pożar w Monfrague (Caceres) spowodował zamknięcie autostrady A-5 do Madrytu i ewakuowanie 360 osób. Media pokazały sceny paniki wśród kierowców zaskoczonych pojawieniem się płomieni przy drodze.

Synoptycy przewidują lekką ulgę pogodową od przyszłego wtorku, ale od środy następnego tygodnia temperatury ponownie wzrosną.

Z Saragossy Grażyna Opińska 

Gorączka w trakcie upału. To nie zawsze jest udar cieplny

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy