Dziecko zamknięte w nagrzanym aucie. Kiedy można zbić szybę? Czy grozi za to kara?
W Szczecinie zmarł 1,5-letni chłopiec, po tym jak spędził wiele godzin w rozgrzanym samochodzie. Mimo licznych apeli i wielu tragedii, takie sytuacje nadal się zdarzają. Koszmarne zdarzenie sprawiło, że dziś na nowo odżyły pytania dotyczące tego, jak reagować, gdy kierowca w upalny dzień zostawi dziecko w rozgrzanym samochodzie. Czy w takiej sytuacji można zbić szybę bez konsekwencji prawnych oraz jak udzielić pomocy dziecku uwięzionemu latem w aucie?

Tragedia, do której doszło w Szczecinie w środę, 22 czerwca, ponownie wywołała burzliwą dyskusję w sprawie pozostawiania dzieci w samochodzie w czasie upału i znów pojawiły się pytania o to, jak reagować, gdy jesteśmy świadkami takiej sytuacji.
W kabinie pasażerskiej pojazdu zaparkowanego na słońcu po kilkudziesięciu minutach może być już ponad 60 stopni Celsjusza. W tych warunkach żywy organizm wytrzyma bardzo krótko. Nawet jeśli dziecko jest przytomne, może u niego dojść do przegrzania, a nawet udaru.
Nagrzane auto to śmiertelna pułapka. Co się dzieje, gdy zostawisz dziecko w aucie w upalny dzień?
Samochód zaparkowany w pełnym słońcu nagrzewa się błyskawicznie. Zamknięte auto w upalny dzień działa jak akumulator ciepła. Szyby przepuszczają promienie słoneczne do wnętrza pojazdu, a jednocześnie stanowią izolator zatrzymujący ciepło w środku.
To sprawia, że temperatura wewnątrz nagrzanego auta może osiągnąć nawet od 50 do 60 stopni Celsjusza, co jest realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. W takich warunkach wystarczy zaledwie 15 minut w zamkniętym, przegrzanym samochodzie, żeby dziecko doznało zagrażających życiu urazów organów wewnętrznych.
- Temperatura ciała dziecka wzrasta wówczas od 2 do 5 razy szybciej niż dorosłego człowieka. Kilka minut w takim samochodzie dla rocznego dziecka może oznaczać śmierć. Dziecko pozostawione w słoneczny letni dzień w zamkniętym samochodzie płacze krótką chwilę. Po kilkunastu minutach może mieć uszkodzony mózg i nerki. Nawet nie próbuje wydostać się ze śmiertelnej pułapki - wskazują policjanci.
Pozostawiona uchylona szyba w pojeździe wcale nie poprawia znacząco temperatury panującej wewnątrz samochodu, tak samo jak auto pozostawione w miejscu zacienionym. Wówczas temperatura obniża się tylko o kilka stopni, co nie zwiększa bezpieczeństwa dziecka czy zwierzęcia w nagrzanym wnętrzu.
Jak reagować, gdy widzimy dziecko w nagrzanym samochodzie? Poradnik krok po kroku
Jeśli jesteś świadkiem takiego zdarzenia, przede wszystkim sprawdź, czy w pobliżu nie ma rodziców dziecka. Rozglądamy się wokół, możemy krzyknąć i zapytać, gdzie jest opiekun dziecka. Czas w tym przypadku ma ogromne znacznie, dlatego po chwili przystępujemy do działania, wykonując następujące czynności.
- W pierwszej kolejności należy zapukać w szybę lub w karoserię samochodu, by sprawdzić, czy dziecko jest świadome i reaguje.
- Następnie należy sprawdzić, czy drzwi i bagażnik są otwarte. W tak stresującej sytuacji wiele osób o tym zapomina.
- Jeśli drzwi są zamknięte, nie wahaj się i przystąp do wybicia szyby. Idealny jest młotek do szyb, dobrym rozwiązaniem jest również gaśnica. Pamiętaj, żeby zbić szybę najbardziej oddaloną od uwięzionego dziecka, by odłamki szkła go nie zraniły.
- Jeśli po wyciągnięciu dziecko jest świadome, należy przenieść je w chłodne miejsce. Jeśli jest nieprzytomne, należy sprawdzić, czy oddycha. W międzyczasie zadzwoń na numer 112 i wezwij pomoc.
- W przypadku, gdy dziecko nie oddycha, należy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej i kontynuuj ją do odzyskania funkcji życiowych lub przyjazdu pogotowia ratunkowego.
Dziecko zamknięte w nagrzanym samochodzie a wybicie szyby. Czy grozi za to kara?
Wybicie szyby w zamkniętym i nagrzanym samochodzie, w którym przebywa dziecko to czyn określany w polskim prawie jako stan wyższej konieczności w przypadku ratowania życia, o którym mówi art. 26 Kodeksu karnego. Z tego powodu nie grożą nam żadne konsekwencje prawne. Warto o tym pamiętać, ponieważ wiele osób boi się związanych z tym sankcji szczególnie, gdy okaże się, że dziecko jest całe i zdrowe.
Co więcej, konsekwencje może ponieść osoba, która pozostawiła dziecko w rozgrzanym samochodzie, narażając je na utratę zdrowia i życia. Grozi za to kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.
Zobacz też: