Reklama

Reklama

Zaczynasz wakacje? Szykuj się na strajki i odwołane loty. Gdzie i kiedy będą największe utrudnienia?

Pracownicy personelu pokładowego linii Ryanair na przełomie czerwca i lipca zapowiadają strajki w kilku europejskich krajach, między innymi w Hiszpanii, Portugalii oraz Włoszech. Turystów planujących w tym czasie wakacyjne loty mogą więc czekać poważne przeszkody. Gdzie i kiedy odbędą się protesty?

Strajki Ryanair w Europie. O co walczą pracownicy?

Personel linii lotniczych Ryanair z kilku europejskich państw - w tym Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Francji - planuje strajki. Ma w nich wziąć udział ok. 2 tys. osób. Liczba ta może jednak wzrosnąć. Jeśli wszystkie zapowiadane akcje protestacyjne dojdą do skutku, oznacza to ogromne utrudnienia dla pasażerów w szczycie sezonu wakacyjnego.

Postulaty związkowców z poszczególnych państw różnią się detalami, ale zasadniczo chodzi o poprawienie warunków pracy. Związki poinformowały, że zostały zmuszone do działania, ponieważ Ryanair nie przestrzegał belgijskiego prawa pracy obejmującego takie kwestie, jak płaca minimalna i płaca personelu pokładowego za niektóre prace wykonywane przed i po locie.

Reklama

Strajki na lotniskach. Problemy dla polskich turystów

Z kolei dyrektor generalny Ryanair, Michael O'Leary powiedział, że to, o co oskarżają związki zawodowe, to „kompletne bzdury”. Dodał też, że firma całkowicie przestrzega belgijskiego prawa, podpisując umowy o pracę zarówno z pilotami, jak i pozostałym personelem pokładowym.

Mimo to widmo strajku rozszerza się na całą Europę. Trudności mogą też odczuć polscy turyści, których trasy mają końcowy przystanek w jednym z krajów, gdzie odbywać się będą akcje protestacyjne.

Strajki Ryanair w Europie. Gdzie i kiedy odbędą się protesty?

Belgia nie jest jedynym krajem, w którym personel Ryanair będzie domagał się lepszych warunków pracy. Utrudnień związanych z protestami pracowników Ryanaira odbędą się w kilku krajach Europy Zachodniej. Miejsca i terminy planowanych strajków przedstawiają się następująco:

  • Strajk Ryanair w Belgii - 24-26 czerwca,
  • Strajk Ryanair we Francji - 25-26 czerwca,
  • Strajk Ryanair we Włoszech - 25 czerwca,
  • Strajk Ryanair w Portugalii - 24-26 czerwca,

Najdłużej pracownicy linii lotniczych Ryanair protestować będą w Hiszpanii. Strajki odbędą się tam w dwóch turach. Pierwszą zaplanowano w dniach 24-26 czerwca, a druga obejmie okres od 30 czerwca do 2 lipca.

Strajki Lufthansy w Niemczech i EasyJet w Hiszpanii. Masowe zwolnienia w SAS?

Niewykluczone, że do protestów Ryanair przyłączy się też część załogi linii lotniczych Lufthansa. Agencja Reutera przekazała, że niemiecki przewoźnik planuje odwołać w lipcu 900 lotów krajowych i międzynarodowych z Frankfurtu i Monachium.

W lipcu strajki planuje również personel pokładowy EasyJet w Hiszpanii. Pracownicy będą strajkować w dniach 1-3, 15-17 i 29-31 lipca w całym kraju.

Problemy mogą dotknąć też linię lotniczą SAS w Danii, Norwegii i Szwecji, gdzie około 1000 pilotów może odejść z pracy pod koniec czerwca z powodu cięcia kosztów przez nordyckiego przewoźnika, a co za tym idzie - braku porozumienia w sprawie wynagrodzenia.

Zobacz też:

Problemy na europejskich lotniskach. LOT monitoruje sytuację

Jak wypocząć na wakacjach i nie wydać fortuny? Sześć rad

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy