Wybory samorządowe 2024. Białystok, Łomża, Suwałki. Kto startuje? [LISTA]
7 kwietnia mieszkańcy Podlasia wybiorą swoich przedstawicieli w samorządzie. Wyborcy z Białegostoku zadecydują, czy Tadeusz Truskolaski będzie wkrótce świętował 20-lecie urzędu prezydenta miasta. Do starć o prezydenturę dojdzie również w Łomży i Suwałkach.
Wybory samorządowe 2024. Białystok. Kandydaci na prezydenta
O urząd prezydenta Białegostoku ubiega się pięciu kandydatów. Tadeusz Truskolaski rządzi miastem nieprzerwanie od 2006 r. W ostatnich wyborach w 2018 r. wygrał w pierwszej turze, zdobywając 56,2 proc. głosów. 7 kwietnia wystartuje z list Koalicji Obywatelskiej.
Swoich kandydatów wystawiły zarówno Prawo i Sprawiedliwość, Konfederacja z Bezpartyjnymi Samorządowcami, jak i Trzecia Droga. Listę zamyka Jarosław Galej z KWW Spoza sitwy.
Kandydaci na prezydenta Białegostoku:
- Andrzej Aleksiejczuk (KKW Lewica)
- Henryk Dębowski (KW Prawo i Sprawiedliwość)
- Jarosław Galej (KWW Spoza sitwy)
- Rafał Greś (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy)
- Tadeusz Truskolaski (KKW Koalicja Obywatelska)
Wybory samorządowe 2024. Łomża. Kandydaci na prezydenta
Mateusz Chrzanowski będzie ubiegał się o drugą reelekcję w Łomży. Prezydent miasta od 2014 r. roku ponownie startuje z własnego komitetu (w 2018 r. nie uzyskał nominacji z list PiS, a po decyzji o kandydowaniu wykluczono go z partii). Chrzanowski zmierzy się z dwoma kandydatami, którzy również nie przynależą do żadnej partii politycznej - Dariuszem Domasiewiczem i Lechem Kołakowskim.
Kandydaci na prezydenta Łomży:
- Mateusz Chrzanowski (KWW Mateusza Chrzanowskiego)
Wybory samorządowe 2024. Suwałki. Kandydaci na prezydenta
W Suwałkach od 2010 r. rządzi Czesław Renkiewicz. W nadchodzących wyborach startuje z własnego komitetu. Przeciwko Renkiewiczowi startują kandydaci z list PiS (Jacek Juszkiewicz), Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców (Robert Osyda) oraz niezależni - Paweł Cichucki i Karol Korneluk.
- Paweł Cichucki (KWW Koalicja dla Suwałk - Bożena Kamińska)
- Jacek Juszkiewicz (KW Prawo i Sprawiedliwość)
- Karol Korneluk (KWW Wspólne Suwałki)
- Robert Osyda (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy)
- Czesław Renkiewicz (KWW "Razem dla Suwałk - Czesław Renkiewicz")
Wybory do sejmiku województwa podlaskiego. Podział na okręgi
Województwo podlaskie w wyborach do sejmiku zostało podzielone na cztery okręgi. Najwięcej mandatów do "zgarnięcia" nie jest jednak w okręgu nr 1 z miastem Białystok, a w okręgu nr 4 obejmującego powiaty bielski, siemiatycki, wysokomazowiecki, hajnowski i białostocki. O dziewięć miejsc ubiegać będzie się tam 70 kandydatów.
Z samego Białegostoku startuje 58 kandydatów, którzy walczą o siedem miejsc w sejmiku. Osiem mandatów na 74 kandydatów wypada w okręgu nr 2 obejmującego Suwałki wraz z pobliski powiatami. Dla okręgu z Łomżą i czterema pozostałymi powiatami przewidziano sześć mandatów przy 57 kandydatach.
Podział na okręgi:
Okręg nr 1: Miasto Białystok
Okręg nr 2: Powiat augustowski, powiat sejneński, powiat suwalski, powiat sokólski, powiat moniecki, miasto Suwałki
Okręg nr 3: Powiat grajewski, powiat kolneński, powiat łomżyński, powiat zambrowski, miasto Łomża
Okręg nr 4: Powiat bielski, powiat siemiatycki, powiat wysokomazowiecki, powiat hajnowski, powiat białostocki
W obecnej kadencji sejmiku województwa podlaskiego większość radnych ma klub Prawa i Sprawiedliwości (12). Koalicja Obywatelska ma ośmioro radnych, z kolei PSL - pięciu. Mandaty sprawuje również pięciu radnych niezrzeszonych.
Przewodniczącym sejmiku jest Bogusław Dębski, który w 2019 r. opuścił klub radnych PiS.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!