Niecodziennie odkrycie w Wielkopolsce. Może okazać się bezcenne
Na terenie gminy Jarocin odnaleziono figurkę boga Marsa - poinformował w poniedziałek Wielkopolski Konserwator Zabytków. Niezwykłego odkrycia dokonała osoba prywatna. Trwają badania mające ustalić pochodzenie posążka - może on okazać się jednym z najlepiej zachowanych artefaktów w tej części Europy.
Pod koniec roku na terenie gminy Jarocin odkryto niezwykły obiekt - figurkę z brązu przedstawiającą Marsa, rzymskiego boga wojny. Znaleziska dokonała osoba prywatna, która - mając pozwolenie Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - prowadziła poszukiwania za pomocą ręcznego detektora metalu.
Figurka, choć zachowana w doskonałym stanie, wymaga szczegółowego zbadania. "Nie jest jeszcze pewne, z jakim zabytkiem mamy do czynienia. Może być to figurka antyczna pochodząca z okresu, kiedy funkcjonowało cesarstwo rzymskie, tj. z II/III w. n.e., ale równie dobrze może być to figurka ze schyłku XIX w. lub początku XX w." - czytamy w poście Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków zamieszczonym na Facebooku.
Aktualnie specjaliści analizują pochodzenie i datację znaleziska, próbując ustalić, czy jest to antyczny przedmiot z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Wyniki badań pozwolą podjąć decyzję o dalszych działaniach konserwatorskich.
Odkrycie archeologiczne w Jarocinie. Trwają badania
Jeśli antyczne pochodzenie posążka się potwierdzi, będzie to jedno z najważniejszych odkryć w regionie. "Z punktu widzenia archeologii i naszej wiedzy na temat przeszłości ziemi jarocińskiej zabytek ten, jeśli okaże się antycznym oryginałem - jest bezcenny" - wyjaśnia wielkopolska instytucja. "Posążek z powiatu jarocińskiego byłby jednym z najlepiej zachowanych egzemplarzy znanych z terenów Środkowoeuropejskiego Barbaricum".
Dotychczas w Wielkopolsce nie odnaleziono podobnych artefaktów, a posążki Marsa znane były przede wszystkim z Pomorza. Znalezisko - jeśli faktycznie pochodzi ze starożytności - mogłoby znacząco wzbogacić wiedzę o historii ziem polskich w okresie kontaktów z Cesarstwem Rzymskim.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!