Walczą z Rosją poza Ukrainą. "Linia frontu sięga aż do Afryki"
Ukraińscy żołnierze walczą z Rosją w Sudanie - podaje dziennik "Wall Street Jorunal". Siły miały zostać wysłane do Afryki w ramach rewanżu za potajemną dostawę broni w 2022 roku. Armia pomogła w odparciu ataku na stolicę Sudanu. Długofalowym celem Ukrainców jest m.in. zakłócanie interesów gospodarczych Rosji w tym kraju. Zaangażowanie Kijowa w walki w Afryce nie zostało oficjalnie potwierdzone.
"Linia frontu w wojnie między Ukrainą a Rosją sięga teraz do Afryki" - podaje Wall Street Journal.
Wojna domowa pomiędzy rządem wojskowym a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF) wybuchła w kwietniu 2023 roku. Ukraińcy mieli trafić do Sudanu w sierpniu ubiegłego roku. Zostali wezwani, by pomóc w wypchnięciu rebeliantów z Chartum, czyli stolicy państwa. Gazeta podaje, że Abdel Fattah al-Burhan zwrócił się o pomoc do Wołodymyra Zełenskiego po tym, jak w 2022 roku potajemnie dostarczył Ukrainie broń.
Dziennik powołuje się na rozmowy z sudańskimi urzędnikami oraz anonimowymi ukraińskimi żołnierzami.
Ukraińskie wojsko w Sudanie. Pomogło w odbiciu miasta
Generał Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego, nie potwierdził udziału ukraińskich żołnierzy w operacji w Sudanie. "Jesteśmy na pełnej wojnie z Rosją. Oni mają jednostki w różnych częściach świata i czasami staramy się ich tam uderzać" - powiedział.
Amerykański dziennik przekazał, że Ukraińcy pomagają m.in. w szkoleniach z użycia dronów oraz atakach na linie zaopatrzenia. To miało przynieść wymierny skutek w postaci odbicia dużej części Omdurmanu. Ukraińcy mają również pokazywać syryjskim bojownikom, jakie taktyki przynoszą skutek w obronie przed armią rosyjską. Z rąk ukraińskich żołnierzy miał też zginąć m.in. jeden z najemników Grupy Wagnera. Ukraińcy nie ponieśli żadnych strat.
"Kijów wysłał także niedawno do Port Sudan dostawę mąki pszennej, która dotarła w zeszłym tygodniu" - podaje "WSJ".
Celem Ukraińców ma być nie tylko wsparcie sudańskiej armii ale również gospodarcze osłabienie Rosji poprzez ograniczenie ich dostępu do kopalni złota. Siły Silnego Wsparcia walczące w Sudanie są specjalnie wyszkolone do ochrony infrastruktury, z której korzystają rosyjskie podmioty, a zarobione środki inwestują w zbrojenia.
Źródło: Wall Street Journal, Ukraińska Prawda, Kyiv Independent
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!