UNHCR: Ukrainę opuściło ponad 1,5 mln uchodźców. Najwięcej trafia do Polski
Oprac.: Mateusz Stelmaszczyk
Od rozpoczęcia rosyjskiej agresji, Ukrainę opuściło już ponad 1,5 miliona ludzi. Najwięcej z nich, bo ponad 900 tys. przekracza granice z Polską. Filippo Grandi, Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców stwierdził w mediach społecznościowych, że jest to najszybciej narastający kryzys uchodźczy od czasów II Wojny Światowej. Zdaniem WHO, wraz z kontynuacją działań zbrojnych, Ukrainę może opuścić nawet 4 miliony cywilów.

Po dziesięciu dobach działań zbrojnych prowadzonych w skutek rosyjskiej agresji z Ukrainy przedostało się do sąsiednich krajów w ciągu 10 dni. To najszybciej narastający kryzys uchodźczy w Europie od II wojny światowej - napisał w niedzielę na Twitterze Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi.
Wojna w Ukrainie. Najwięcej uchodźców trafia do Polski
Polska jest krajem, do którego udaje się najwięcej ukraińskich uchodźców. Od 24 lutego, dnia rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, do Polski dotarło 922 400 uchodźców - poinformowała w niedzielę polska Straż Graniczna.
W sobotę z Ukrainy do Polski przybyła rekordowa liczba 129 tys. osób, głównie obywateli Ukrainy, ale przed wojną w tym kraju do Polski uciekali również obywatele Uzbekistanu, Białorusi, Indii, Nigerii Algierii, Maroka, Afganistanu, Pakistanu i USA - przekazało Straż Graniczna.
Rosyjska agresja na Ukrainę. Liczba uchodźców będzie się zwiększać
UNHCR spodziewa się, że liczba uchodźców jeszcze wzrośnie wraz z kontynuowaniem przez wojska rosyjskie ataków, zwłaszcza na Kijów - stolicę Ukrainy. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Ukrainę może opuścić łącznie 4 mln osób uciekających przed wojną.
Skutki wojny na Ukrainie bezpośrednio dotknęły już 18 milionów osób - wynika z ogłoszonego w sobotę wieczorem pierwszego raportu WHO na ten temat. Organizacja wysłała swój personel do Mołdawii, Polski i Rumunii, by zwiększyć możliwości udzielania pomocy uchodźcom.