Ukraina zakazała importu towarów z Rosji. "Wróg nie otrzyma tych środków"
Ukraina zakazała importu towarów z Rosji, jednego ze swoich kluczowych partnerów handlowych przed wojną, z rocznym importem o wartości około 6 miliardów dolarów. Decyzję ogłosiła minister gospodarki Ukrainy Julia Swirydenko i wezwała inne kraje do nałożenia surowszych sankcji gospodarczych na Moskwę.

"Dzisiaj oficjalnie ogłosiliśmy całkowite zakończenie handlu towarami z państwem agresorem" - napisała minister gospodarki Julia Swirydenko na swoim profilu na Facebooku.
"Od teraz żadne produkty Federacji Rosyjskiej nie będą mogły być importowane na terytorium naszego państwa" - dodała.
Zakaz importu rosyjskich towarów. "Budżet wroga nie otrzyma tych środków"
Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego wymiana towarów i usług między dwoma sąsiednimi krajami praktycznie nie istniała, ale sobotni ruch sprawia, że zaprzestanie importu staje się prawem.
"Budżet wroga nie otrzyma tych środków, co zmniejszy jego potencjał finansowania wojny" - powiedziała Swirydenko.
"Taki krok Ukrainy może być przykładem dla naszych zachodnich partnerów i stymulować ich do wzmocnienia sankcji wobec Rosji, w tym wprowadzenia embarga energetycznego i izolacji wszystkich rosyjskich banków" - napisała.
Zachód nakłada sankcje
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wielokrotnie wzywał Zachód do bojkotu rosyjskiej ropy i innego eksportu oraz wstrzymania eksportu do Rosji z powodu jej militarnego ataku.
Zachód nałożył na Rosję liczne sankcje, które już izolowały Moskwę w stopniu, jakiego nigdy wcześniej nie doświadczyła tak duża gospodarka. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w sobotę w Kijowie, że wprowadzone zostaną kolejne sankcje.