Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Słowacja ogłasza stan sytuacji nadzwyczajnej w związku z falą uchodźców
Rząd Słowacji wprowadził w sobotę stan sytuacji nadzwyczajnej, w związku z napływem uchodźców z Ukrainy. Premier Eduard Heger poinformował, że ma to ułatwić władzom podejmowanie niezbędnych decyzji. Stan sytuacji nadzwyczajnej to najniższy, z pięciu stanów zarządzania kryzysowego.
Rząd upoważnił premiera i ministra spraw wewnętrznych Romana Mikulca do kierowania pracami związanymi ze stanem sytuacji nadzwyczajnej, wydawania poleceń dotyczących prac ratowniczych oraz wdrażania środków postępowania w sytuacjach kryzysowych.
Słowackie źródła tuż przed południem w sobotę podały, że w ciągu 24 godzin granicę ze Słowacją przekroczyło 10 526 osób.
Wojna na Ukrainie. Nawet dziesięć godzin na granicy
Media informują, że przez przejścia graniczne na Słowację przyjeżdżają głównie dzieci, kobiety i osoby starsze. Czas oczekiwania na przekroczenie granicy to od ośmiu do dziesięciu godzin. Władze podają, że nie zaobserwowano prób nielegalnego przekroczenia granicy.
Były premier, minister finansów Igor Matovicz na konferencji prasowej na przejściu granicznym w Wyżnym Nemeckem oświadczył, że Ukraińcy w chwili przekroczenia granicy powinni zyskiwać prawo do legalnego pobytu na Słowacji, zezwolenie na pracę oraz ubezpieczenie zdrowotne.