Rząd Niemiec: Dostarczenie MiG-ów nie jest obecnie przedmiotem dyskusji
Służby prasowe niemieckiego rządu podały w środę, że obecnie "pytanie, czy NATO powinno dostarczyć Ukrainie polskie samoloty MiG-29, nie jest przedmiotem dyskusji". Pentagon ocenił tę propozycję jako "budzącą obawy".

W komunikacie dodano, że należy podjąć wszelkie decyzje, aby zapobiec rozlaniu się na NATO wojny w Ukrainie.
We wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby, odnosząc się do polskiej oferty przekazania myśliwców NATO, powiedział, iż oddanie polskich MiG-ów do dyspozycji USA i ich start z bazy USA-NATO w Ramstein budzi poważne obawy dla całego Sojuszu Atlantyckiego.
Wojna w Ukrainie. Rau: Udzielamy Ukrainie wszelkiej możliwej pomocy
Szef MSZ Zbigniew Rau został zapytany w środę na konferencji prasowej z dyrektorem wykonawczym WFP (Światowego Programu Żywnościowego) Davidem Beasleyem o to, dlaczego w sprawie myśliwców MiG-29 wydaliśmy stanowisko bez konsultacji z sojusznikami.
- Polska jest wiarygodnym i odpowiedzialnym członkiem Paktu Północnoatlantyckiego. Razem z naszymi sojusznikami we wspólnocie transatlantyckiej reagujemy na agresję Rosji na Ukrainę, udzielając Ukrainie wszelkiej możliwej pomocy, takiej, jakiej udzielić możemy - powiedział szef MSZ.
- W kwestii, którą pan poruszył, działamy i będziemy działać także w porozumieniu z naszymi sojusznikami. W tej kwestii też nie zachodzi żadna różnica, gdy idzie o nasz dotychczasowy modus operandi - dodał Rau.
Wojna w Ukrainie. Morawiecki: Polska nie jest stroną w tej wojnie
W środę premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że Polska nie zgodziła się, aby samodzielnie dostarczać Ukrainie samoloty, ponieważ musi to być decyzja całego NATO.
Szef polskiego rządu, który w środę spotkał się w Wiedniu z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem, został zapytany na konferencji o odrzucenie przez stronę amerykańską polskiej propozycji przekazania do bazy w niemieckim Ramstein samolotów MiG-29.
- Polska nie jest stroną tej wojny. Chcemy, żeby jak najszybciej zapanował pokój. I NATO również nie jest stroną tej wojny - podkreślił Morawiecki. - Tak poważna decyzja, jak przekazanie samolotów, musi być jednomyślną i jednoznacznie podjętą decyzją przez cały Pakt Północnoatlantycki, dlatego podjęliśmy tę decyzję i dzisiaj ta decyzja leży w rękach NATO, leży w rękach Amerykanów - powiedział Morawiecki.