Pomarańczowy dym nad miastem. Trafiono w cysternę z kwasem

Oprac.: Bartosz Kołodziejczyk
Rosjanie ostrzelali cysternę z kwasem azotowym w okolicach miasta Rubiżne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w sobotę po południu szef władz tego regionu Serhij Hajdaj.

"Znowu atak chemiczny! W okolicach Rubiżnego orki znowu trafiły w cysternę z kwasem azotowym!" - napisał Serhij Hajdaj na Facebooku.
Wojna w Ukrainie. Płonie cysterna z kwasem azotowym
Włodasz zaapelował do mieszkańców, by nie wychodzili ze schronów oraz by zamknęli drzwi i okna w pomieszczeniach, w których się znajdują.
W Rubiżnem wskutek rosyjskiego ostrzału zapaliła się cysterna z kwasem azotowym także we wtorek.
Opary kwasu azotowego mogą zagrozić życiu i zdrowiu mieszkańców. Przy łagodnych zaburzeniach występują objawy zapalenia oskrzeli, łagodnego zapalenia oskrzelików, czy senności.
Kwas azotowy nie jest bezpieczny, gdy jest wdychany i gdy dostanie się na skórę i błony śluzowe. W przypadku cięższych powikłań na oczach kwas azotowy powoduje poważne obrażenia z dużą martwicą rogówki i zapaleniem spojówek, co prowadzi do utraty oczu.