Mobilizacja Ukrainek nadal dobrowolna. Pojawia się jednak jedno "ale"
Pobór obywatelek Ukrainy do wojska nadal jest dobrowolny, chociaż kobiety wykonujące zawód lekarza bądź posiadające wykształcenie medyczne, muszą się zarejestrować. Pojawił się jednak pewien szczegół, który może sporo kosztować Ukrainki. Jeśli nie zaktualizowały one swoich danych w rejestrze, będą musiały zapłacić kilka tysięcy hrywien grzywny.
W Ukrainie nadal prowadzona jest mobilizacja do wojska osób w wieku poborowym. Unian zwraca uwagę, że niektóre z przepisów dotyczą nie tylko mężczyzn, ale i kobiet.
Jak podkreślono, w październiku nie przewiduje się żadnych zmian w dotychczas zawartej uchwale o mobilizacji - kobiety, które wykonują zawód lekarza muszą być zarejestrowane, podczas gdy "rejestracja dobrowolna pozostaje dla przedstawicielek innych zawodów". Jednak nawet kobiety będące lekarzami nie mają przymusu pójścia na front, zależy to od ich zgody.
Wojna w Ukrainie. Mobilizacja kobiet dobrowolna, jest jedno "ale"
Chociaż mobilizacja kobiet na wojnę jest dobrowolna, okazuje się, że są pewne kwestie, których obywatelki Ukrainy muszą dopilnować - w innym przypadku zostaną pociągnięte do zapłaty grzywny.
"Jeśli kobieta podlega obowiązkowi służby wojskowej i nie zaktualizowała swoich danych między 16 maja a 16 lipca, może zostać ukarana grzywną" - przekazał Unian. Doprecyzowano, że grzywna za brak aktualizacji danych jest taka sama jak w przypadku mężczyzn - od 17 do 25 tysięcy hrywien (od około 1574 zł do 2315 zł).
Rejestracja kobiet, które wykonują zawód lekarza bądź mają wykształcenie medyczne ma na celu informowanie Sztabu Generalnego Ukrainy o tym, ilu lekarzy jest w rezerwie. Obowiązkiem podania takowych danych objęte są osoby, które zajmują się m.in. fizjoterapią, stomatologią, pielęgniarstwem, toksykologią czy farmakologią.
Wojna w Ukrainie. Mobilizacja kobiet na wojnę. Kiedy można odmówić ochotniczkom?
Ponadto kobiety - nawet jeśli są lekarzami - mogą swobodnie przekraczać ukraińską granicę. Jedynie kobiety, które pełnią czynną służbę wojskową oraz urzędniczki służby cywilnej mają zakaz opuszczania kraju w czasie wojny.
Sprawdź, jak przebiega wojna w Ukrainie. Czytaj raport Ukraina - Rosja
Jednak fakt dobrowolnej mobilizacji kobiet nie oznacza, że wszystkie ochotniczki zostaną zaciągnięte do służby. Powodem do odmowy może być m.in. posiadanie trójki dzieci; posiadanie dziecka z niepełnosprawnością lub adoptowanego, które nie ukończyło 18 lat; jeśli rodzice bądź małżonek mają niepełnosprawność.
Co więcej, odmówić wstąpienia do wojska można także matkom samotnie wychowującym dzieci, a także studentkom lub pracującym obywatelkom Ukrainy.
Źródło: Unian
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!