Mateusz Morawiecki: Miasteczka kontenerowe to miejsce przejściowe dla uchodźców

Paulina Sowa

Oprac.: Paulina Sowa

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

- Polska we współpracy z władzami ukraińskimi doprowadziła do utworzenia specjalnego miasteczka kontenerowego we Lwowie - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu uczestniczył we wtorek w otwarciu placówki. Schronienie w miasteczku znajdą kobiety i dzieci uciekające ze wschodu Ukrainy przed rosyjską agresją. Łącznie może zmieścić się tam około 350 osób.

Mateusz Morawiecki we Lwowie
Mateusz Morawiecki we LwowiePolsat News

- To miejsce dla ludzi, którzy nie mają gdzie się podziać - podkreślił Morawiecki. Dodał, że miasteczko kontenerowe ma być przejściowym schronieniem dla uchodźców. 

- Są tu osoby z Buczy, obwodu donieckiego - wyliczał premier. Powiedział, że takie miasteczka powstaną też w innych miejscach Ukrainy.

- Nie możemy zostawić naszych ukraińskich sąsiadów w osamotnieniu. Musimy podtrzymywać tego ducha walki także poprzez to, że troszczymy się o najsłabszych. Widzimy tu kobiety i dzieci, bo mężczyźni są w Ukrainie i walczą - powiedział Morawiecki.

Premier mówił, że "interesy z Rosją nie są warte ludzkich żyć i rozlewu krwi".

Morawiecki: Ukraina broni uniwersalnych wartości

Morawiecki powiedział, że pomysł budowy miasteczek kontenerowych był omawiany na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i temat ten podniósł lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. - Dziękuję wszystkim za inspirację, ale także za realną, operacyjną, organizacyjną pracę i wykonanie - powiedział szef rządu.

- Walka na Ukrainie jest walką o wolność, o bezpieczeństwo całej Europy. Zbrodnie w Buczy, Borodziance, Hostomelu i w setkach innych miast pokazują z jak barbarzyńskim systemem, z jak barbarzyńskim reżimem musimy się zmierzyć jako Europa - mówił Morawiecki.

Podkreślił, że Ukraina broni najbardziej uniwersalnych wartości, najbardziej europejskich wartości - prawo do życia, prawo do wolności, suwerenności.

Morawiecki dodał, że podczas rozmów z przywódcami państw zachodnich wskazuje wyraźnie na konieczność jak najmocniejszych sankcji. - To jest najmniejsza cena jaką możemy zapłacić, także my w Europie, za to, co dzieje się na Ukrainie, za te straszne zbrodnie, to najmniejsza cena odzyskania wolności i z tego muszą sobie wszyscy zdać sprawę - podkreślił premier.

Premier zaznaczył, że widać, że "ta wojna Putina przeciwko narodowi ukraińskiemu doprowadziła do wielkich zawirowań gospodarczych". - Ale czymże one są w porównaniu do życia ludzi tutaj, w Ukrainie? To, co dzieje się w zachodniej Europie, to jedynie maleńki ślad tego, jakie krzywdy ponoszą Ukraińcy? - dodał.

Premier zaapelował do Komisji Europejskiej

Morawiecki podkreślił, że "my wiemy doskonale co to jest być w niewoli u Rosjan, nie chcemy tego, dlatego robimy wszystko, by ochronić ukraińskie kobiety i dzieci".

Zapowiedział, że takich osiedli kontenerowych będzie więcej. - Już nasi specjalni wysłannicy jada do Buczy, do miast wokół Kijowa, tam będą stawiali podobne miasteczka - informował.

- Z tego miejsca apeluję do Komisji Europejskiej o to, żeby ten fundusz solidarnościowy z Ukrainą wreszcie zaczął działać, żeby pojawiły się nowe pieniądze, nie przesuwane z jednej szuflady do drugiej - powiedział szef polskiego rządu. - Nie ma na co czekać, nie można pozwolić, żeby kolejne zbrodnie na Ukrainie zachodziły - dodał.

Pytał, czy te "red lines", po przekroczeniu których dopiero rozpoczną się działania, to są "linie krwi". - Prezydent Zełenski miał racje, żeby zastosować sankcje przed atakiem i to się nie stało. Dziś te sankcje muszą być najmocniejsze, żeby pomóc naszym sąsiadom i przyjaciołom ukraińskim walczyć o wolność - podkreślił premier.

Ukraińscy żołnierze w Polsce

Szef rządu był pytany przez dziennikarzy m.in. o to, czy Polska planuje dalej przyjmować do szpitali rannych żołnierzy z Ukrainy. - Przyjmujemy już dziś i leczymy rannych żołnierzy z Ukrainy. Jesteśmy gotowi do przyjęcia co najmniej 10 tysięcy żołnierzy, jeśli będzie taka konieczność - powiedział premier. Wyraził jednocześnie nadzieję, że "nie będzie to aż tak straszne żniwo wojny".

- Zrobimy wszystko, by przyjąć i leczyć wszystkich rannych żołnierzy z Ukrainy. Nasze szpitale są na to gotowe i już dziś tacy ranni żołnierzy są leczeni w Polsce. Oby wszyscy wrócili do zdrowia, oby wszyscy wrócili do swoich domów, do swoich dzieci - powiedział Mateusz Morawiecki.

Dopytywany, ilu żołnierzy leczonych jest obecnie w naszym kraju, odpowiedział, że dziś jest to kilkadziesiąt osób, rozlokowanych w różnych miastach. - Są to bardzo różne poziomy, obrażenia. Robimy wszystko, by uratować życie, zdrowie - zaznaczył premier.

Wojna na Ukrainie. Miasteczko kontenerowe we Lwowie

"We wtorek we Lwowie premier otworzy miasteczko kontenerowe dla uchodźców wewnętrznych" - informował wcześniej szef KPRM Michał Dworczyk. Jak przekazał, schronienie w nim znajdą kobiety i dzieci uciekające ze wschodu Ukrainy przed rosyjską agresją.

"Z inicjatywy polskiego rządu na Ukrainie powstają miasteczka kontenerowe dla uchodźców wewnętrznych. Schronienie w nich znajdą kobiety i dzieci uciekające ze wschodu Ukrainy przed rosyjską agresją. Pierwsze z nich dzisiaj otworzy premier Mateusz Morawiecki we Lwowie" - napisał na Twitterze Dworczyk.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Gen. Kraszewski w "Gościu Wydarzeń": To będzie największa bitwa XXI wieku
      Gen. Kraszewski w "Gościu Wydarzeń": To będzie największa bitwa XXI wiekuPolsat News
      Przejdź na