Ilu Ukraińców mieszka poza swoim krajem? Diaspora coraz liczniejsza
Donald Trump prawdopodobnie szykuje zmiany, które mogą dotknąć ukraińskich uchodźców mieszkających w USA - doniósł Reuters. W wyniku ataku Rosji na Ukrainę w 2022 roku ukraińska diaspora znacząco się powiększyła, nie tylko w USA, ale przede wszystkim na terytorium europejskich państw. Szacuje się, że nawet połowa obywateli Ukrainy to osoby mieszkające poza jej granicami.

24 lutego 2022 roku doszło do inwazji Rosji na Ukrainę. W wyniku nagłej eskalacji trwającej od 2014 roku wojny, tysiące osób opuściło swoje domy i zaczęło kierować się w stronę zachodnich granic kraju.
Ilu Ukraińców mieszka poza granicami swojego kraju?
Szacuje się, że do 20 kwietnia ponad 25 procent populacji Ukraińców porzuciło swoje domy. Uchodźcy wojenni szukali schronienia między innymi w Polsce, na Słowacji, na Węgrzech czy w Rumunii.
Jak wynika ze słów ukraińskiego wicepremiera i ministra jedności narodowej Ołeksija Czernyszowa, które padły w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt", w 2024 roku Ukrainę zamieszkiwało 32 mln osób. Jak dodał, na całym świecie może żyć łącznie nawet 60 mln Ukraińców. Oznacza to, że prawie połowa obywateli mieszka poza swoim krajem.
Gdzie w Europie mieszka najwięcej Ukraińców? Polska na drugim miejscu
Jak wynika z danych Eurostatu, w grudniu 2024 roku w krajach członkowskich Unii Europejskiej zamieszkiwało około 4,3 mln ukraińskich uchodźców wojennych objętych ochroną tymczasową. Najwięcej takich osób znajdowało się wówczas w Niemczech. Mowa tutaj o 1 161 450 uchodźców.
Z tych samych danych wynika, że na drugim miejscu znalazła się Polska, którą w analogicznym okresie zamieszkiwało 991 630 ukraińskich uchodźców objętych tymczasową ochroną. To mniej, niż w 2022 roku, zaraz po wybuchu wojny. Wówczas, z tymczasowej ochrony w Polsce korzystało około 1,3 mln uchodźców z Ukrainy.
Warto jednak wspomnieć o tym, że według raportu CenEA liczba Ukraińców w Polsce może być zawyżona, i to nawet o 30-40 proc.. Taka sytuacja może wynikać z niedopełnienia formalności związanych z opuszczaniem naszego kraju. Rozwiązaniem tej kwestii może być system potwierdzenia pobytu, którego wdrożenie planuje MSWiA.
Ze statystyk Eurostatu wynika, że na trzecim miejscu znalazły się Czechy. W grudniu 2024 roku znajdowało się w nich 388 625 uchodźców z Ukrainy objętych ochroną tymczasową.
Należy zaznaczyć, że dane Eurostatu mówią o osobach, których dotyczy ochrona tymczasowa. Wobec tego nie obejmują one osób, które przybyły do Unii Europejskiej przed wybuchem wojny bądź mają inny status prawny.
Donald Trump ma plan w sprawie Ukraińców
Diaspora ukraińska zamieszkuje również teren USA. Przed wybuchem wojny w spisie ludności figurowało ponad milion osób pochodzenia ukraińskiego. Po ataku Rosji na Ukrainę szacunki wzrosły. To może jednak niebawem radykalnie się zmienić.
Donald Trump planuje bowiem cofnąć tymczasowy status prawny około 240 tys. Ukraińców, którzy uciekli do USA przed wojną - doniósł nieoficjalnie Reuters.
Oznacza to, że wskazane osoby mogłyby zostać objęte przyspieszonym procesem deportacji. Biały Dom poinformował, że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.
Warto także odnotować, że ukraińska diaspora licznie zamieszkuje Rosję, czy też Kanadę. W przypadku tego drugiego państwa, mówi się o ok. 4 proc. populacji kraju.