Reklama

Remont u ministra Czarnka. Pół miliona na gabinet, sekretariat i salę konferencyjną

519 671,58 zł - dokładnie tyle kosztował remont czterech pomieszczeń w gmachu przy al. Szucha w Warszawie, gdzie mieści się Ministerstwo Edukacji i Nauki. Za pół miliona złotych z czterech sal powstały trzy - sala konferencyjna, sekretariat i biuro szefa gabinetu politycznego ministra Przemysława Czarnka. Wyremontowane pomieszczenia wyposażono w sprzęt wart ponad 100 tys. zł.

Wydatkom w resorcie edukacji i nauki przyjrzała się posłanka Hanna Gill-Piątek. To dzięki jej interpelacji poznaliśmy koszt remontów w dwóch budynkach należących do ministerstwa - przy al. Szucha i ul. Wspólnej w Warszawie. 

Z odpowiedzi resortu wynika, że przy al. Szucha w 2022 roku wykonano poważny remont, który pochłonął ponad pół miliona złotych. Chodzi o rewitalizację czterech pomieszczeń, które zdaniem resortu znajdowały się w bardzo złym stanie technicznym. Decyzję w tej sprawie wydał stołeczny konserwator zabytków, a remont został wykonany zgodnie z jego zaleceniami.

Reklama

Prace polegały na robotach rozbiórkowych, murarskich, malarskich, renowacyjnych, tynkowaniu i kładzeniu terakoty, glazury, parkietu, a także instalowaniu drzwi, stacji rozdzielczych, systemów oświetleniowych i sygnalizacyjnych, okablowania komputerowego, okablowania elektrycznego, usługach pomiarowych, robotach instalacyjnych hydraulicznych, instalacyjnych kanalizacyjnych, instalowaniu centralnego ogrzewania, robotach izolacyjnych. Słowem: remont generalny.

Remont za pół miliona. Powstał m.in. gabinet dla zaufanego człowieka ministra

W konsekwencji wyodrębniono trzy nowe pomieszczenia: salę konferencyjną, sekretariat i pokój służbowy, który został przekazany bliskiemu współpracownikowi Przemysława Czarnka Radosławowi Brzózce, który pełni funkcję szefa gabinetu politycznego ministra. Łączny koszt prac przekroczył pół miliona złotych. Resort nie podał powierzchni remontowanych pomieszczeń.

To jednak nie wszystko, bo przy al. Szucha zadbano również o wyposażenie wnętrz. Za meble zapłacono ponad 83 tys. zł, a dodatkowe 17 tys. zł pochłonęło wyposażenie kuchenne i sprzęt AGD.

Zdecydowanie skromniejsze prace remontowo-budowlane wykonano w drugim budynku należącym do resortu - przy ul. Wspólnej. Za wyremontowanie pomieszczenia socjalnego zapłacono 18 tys. 640 zł i wyposażono je w nowe sprzęty. Meble kuchenne i sprzęt AGD (lodówka, zmywarka, płyta indukcyjna, okap, kuchenka mikrofalowa) kosztowały odpowiednio 27 tys. 600 zł oraz 12 tys. zł.

Wymiana sprzętu w resorcie rolnictwa za ponad 300 tys. zł

Posłanka Gill-Piątek podobne pytania rozesłała do wszystkich resortów. Jak dotąd szczegółowo odpowiedziało jej jeszcze Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które w latach 2021-2022 na remonty wydało 109 tys. zł. Na wymianę sprzętu RTV/AGD i umeblowanie od listopada 2019 przeznaczyło z kolei ponad 314 tys. zł.

Pozostałe resorty nie były tak precyzyjne w swoich odpowiedziach. Np. Ministerstwo Infrastruktury utrzymuje, że "jako zarządca nieruchomościami pozostających w jego trwałym zarządzie zobligowane jest do ich utrzymania w należytym stanie technicznym. Prowadzone prace remontowo-utrzymaniowe uwzględniają stan techniczny całego obiektu". Kwot wydanych na remonty nie podaje.

Podobnie odpowiada Ministerstwo Aktywów Państwowych, które informuje, że "wszelkie wydatki związane z pracami remontowymi w pomieszczeniach biurowych zajmowanych przez Kierownictwo MAP oraz zakupem sprzętu użytkowego RTV/AGD i elementów wyposażenia wnętrz były dokonywane zgodnie z zapotrzebowaniem i mieściły się w zaplanowanym budżecie".

Remonty własnym sumptem

Ministerstwo Finansów podkreśla natomiast, że wszelkie prace remontowo-konserwatorskie w obiekcie prowadzą pracownicy rzemieślniczy zatrudnieni w urzędzie, a przez to szczegółowe podanie kosztów nie jest możliwe.

Prace prowadzone są też w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Od kilku lat budynek jest termoizolowany za pieniądze unijne, a z tych samych środków zamontowano trzy mikroinstalacje fotowoltaiczne. Wyremontowane zostały też gabinety ministra i wiceministrów, a resort podał uśrednioną cenę 4600 zł za remont jednego pomieszczenia. W budynku zamontowano też klimatyzację i wentylację mechaniczną.

Pozostałe resorty dotąd nie odpowiedziały na interpelacje.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Przemysław Czarnek | remont | Hanna Gill-Piątek

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy