Reklama

Hanna Gill-Piątek

Wtorek, 13 grudnia 2022 (15:54) Aktualizacja Czwartek, 7 września 2023 (10:57)
Hanna Gill-Piątek to działaczka samorządowa, aktywistka miejska i polityk. Posłanka na Sejm IX kadencji.
Hanna Gill-Piątek - najważniejsze informacje
Hanna Gill-Piątek /Rafał Gaglewski /East News

Hanna Gill-Piątek - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    13.04.1974

  • Miejsce urodzenia:

    Łódź

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Należy do:

Hanna Gill-Piątek - wykształcenie

Hanna Gill-Piątek ukończyła łódzkie I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika. Studiowała grafikę i malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz na Akademii Sztuki w Szczecinie. Po kilkunastoletniej przerwie, w 2017 roku udało jej się obronić tytuł licencjata na szczecińskiej akademii.

Hanna Gill-Piątek - kariera zawodowa

Brak tytułu zawodowego nie przeszkodził jej w karierze zawodowej. W latach 2000-2006 pracowała w wielu warszawskich agencjach reklamowych, takich jak Havas Worldwide Warsaw czy Dream Studios. Poza projektowaniem graficznym zajmowała się także publicystyką - pisała felietony dla "Gazety Wyborczej" i "Dużego Formatu", "Przekroju", "Dziennika Łódzkiego" czy "Dziennika Opinii Krytyki Politycznej".

W latach 2014-2016 pracowała w biurze ds. rewitalizacji Urzędu Miasta Łodzi. Kierowała tam projektem pilotażowym, mającym na celu powstanie pierwszego w Polsce centrum wiedzy na temat rewitalizacji. Projekt realizowany był na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Zawodowo doradza samorządom jak planować rozwój miejski. Jest członkinią Rady Metropolitalnego Kongresu Rewitalizacji.

Hanna Gill-Piątek - kariera polityczna

Karierę polityczną rozpoczęła przystępując do Partii Zieloni, gdzie pełniła funkcję sekretarza Zarządu Krajowego, a także zasiadała w Radzie Krajowej. W 2006 i 2010 bez powodzenia kandydowała na Rady Miasta Warszawy.

 W wyborach parlamentarnych w 2015 roku była kandydatką z ramienia Zjednoczonej Lewicy, ale nie uzyskała odpowiedniej liczby głosów. W 2018 r. kandydowała do Rady Miejskiej w Łodzi z listy "Tak dla Łodzi", ruchu, którego była współzałożycielką. 

W 2019 r. kandydowała do Parlamentu Europejskiego z ramienia partii Wiosna

Została wybrana do Sejmu IX kadencji w wyborach parlamentarnych w 2019 z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej za porozumieniem partii lewicowych. W Sejmie pracowała przy Komisji Finansów Publicznych, Komisji Infrastruktury czy Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

We wrześniu 2020 zrezygnowała z członkowska w partii Wiosna. Dołączyła do ruchu Szymona Hołowni - Polska 2050, a już w listopadzie została wiceprzewodniczącą ruchu, a następnie partii Polska 2050. Została przewodniczącą Koła Poselskiego Polska 2050, które współtworzyła z Joanną Muchą i Pauliną Hennig-Kloską w lutym 2021 roku. W tym samym roku została wyróżniona odznaką "Amicus KZEiR SW" przez Krajowy Związek Emerytów i Rencistów.

W 2010 roku razem z Henryką Krzywonos wydała książkę "Bieda. Przewodnik dla dzieci", za którą autorki otrzymały nominację do Okularów Równości.

Hanna Gill-Piątek - życie osobiste

Jest wnuczką Ireny Grajewskiej, polskiej historyczki prawa oraz byłą żoną pisarza Tomasza Piątka. Ma dorosłego syna Martyna, którego wychowała samotnie. Jest biseksualna.

Hanna Gill-Piątek - poglądy

Ma poglądy lewicowe. Działa na rzecz kobiet i osób LGBTQ+. Angażuje się w działania proekologiczne, brała udział w protestach broniących Puszczę Białowieską.

Hanna Gill-Piątek - Wiadomości

Hanna Gill-Piątek - Wideo