Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Michał Kamiński gościem Krakowskiego Przedmieścia 27

Na cztery miesiące przed wyborami, nieco "jaśniej" na prawicy. Prawicowe Przymierze pójdzie do wyborów z braćmi Kaczyńskimi. Ruch Odbudowy Polski z AWS-em. Wyborcza rywalizacja Kaczyńskich z Akcją Wyborczą Solidarność przesądzi o przyszłości polskiej prawicy.

/RMF

Aby wejść do Sejmu, komitet Kaczyńskich musi zdobyć 5 procent głosów. Konkurenci są koalicją, więc obowiązuje ich 8-procentowy próg wyborczy. Czy znowu odżyją podziały prawicy na tych uczciwych i tych zarażonych "syndromem" TKM...?

O to między innymi pytali pytaliśmy człowieka prawicy - od niedawna członka Przymierza Prawicy - Michała Kamińskiego, który był dziś gościem naszej politycznej kawiarni przy Krakowskim Przedmieściu 27.

Konrad Piasecki, Tomasz Skory: Kto jest - według pana - najwybitniejszym politykiem prawicy?

Michał Kamiński: To trudno powiedzieć. Ja myślę, że wybitnych polityków prawicy jest kilku. Myślę, że dzisiaj prawica przeżywa kryzys, ale jest to kryzys bardziej jej funkcjonowania w sensie strukturalnym nie zaś akceptacji dla programu prawicowego jako takiego w społeczeństwie, bo jeżeli weźmiemy na przykład sondaż opinii publicznej i zaufanie do poszczególnych postulatów prawicy, to zobaczymy, że społeczeństwo polskie jest podzielone pół na pół pomiędzy lewicę, a prawicę - z grubsza biorąc.

Dzisiejsza dominacja Sojuszu Lewicy Demokratycznej w sondażach, jest bardziej dominacją, która wynika ze sprawnej struktury organizacyjnej SLD, która jawi się Polakom jako wiarygodna partia polityczna, a nie z akceptacji dla programu lewicowego.

RMF: Gdybyśmy spytali o męża opatrznościowego dziś dla polskiej prawicy?

Michał Kamiński : Trudno mówić o mężu opatrznościowym. Na pewno najpopularniejszym według sondaży politykiem polskiej prawicy jest Lech Kaczyński.

RMF: Ale nie najwybitniejszym?

Michał Kamiński : Jest jednym z najwybitniejszych polityków. Jeżeli ktoś jest ministrem w rządzie, który jest najmniej popularnym rządem w III Rzeczpospolitej i jest członkiem rządu, który jest najmniej popularnym w historii wolnej Polski ostatnich dziesięciu lat, a ten polityk dogania w sondażach popularności Aleksandra Kwaśniewskiego, to z całą pewnością jest to polityk wybitny.

RMF: W III Rzeczpospolitej nie było rządu, który przetrwał cztery lata, a ten przetrwa cztery lata. Dlaczego nie popiera pan rządu, który przetrwał cztery lata? Dlaczego nie popiera pan Jerzego Buzka, Mariana Krzaklewskiego, Janusza Tomaszewskiego, Andrzeja Wiszniewskiego, Jana Kułakowskiego i tak dalej?

Michał Kamiński : Dlaczego nie popieram Janusza Tomaszewkiego? Myślę, że to jest rzecz jasna. Natomiast to nie jest tak, że my nie popieramy rządu, czy uważamy, że ten rząd jest do końca zły.

RMF: To dlaczego nie idziecie z nim do wyborów?

Michał Kamiński : Nie wiem czy pan pamięta - tutaj pytam pana redaktora Tomasza - to co pan mi nagrał w poniedziałek na sekretarkę. Pan pytał dzwoniąc do mnie co się dzieje na prawicy i panie redaktorze ja wtedy nie oddzwoniłem, bo też wtedy nie wiedziałem co się dzieje na prawicy i wyborcy nie wiedzieli co się dzieje na prawicy. Akcja Wyborcza Solidarność okazała się niezdolna do jakiegokolwiek realnego funkcjonowania, bo jeżeli pan będąc jednym z najwybitniejszych polskich dziennikarzy nie wiedział co się dzieje na prawicy, jeżeli ja będąc posłem prawicy nie wiedziałem co się dzieje na prawicy, jeżeli wyborcy nie wiedzieli co się dzieje na prawicy. W ciągu ostatniego miesiąca mieliśmy chyba piętnaście sprzecznych sygnałów, a to tworzono wspólną partię PPCHD - RS, a to zawiązywano trójporozumienie, a to wreszcie wczoraj powołano jakiś kolejny komitet i tak dalej, to panie redaktorze prawica potrzebuje przede wszystkim silnego przywódcy, który mówiąc brutalnie weźmie w karby tych, którzy chcą iść do wyborów.

Takim twardym przywódcą jest Lech Kaczyński. Potrzebuje wiarygodnego przywódca, takim wiarygodnym przywódcą jest Lech Kaczyński i potrzebuje moim zadaniem dwóch filarów swojego programu. Jednym filarem to jest odnowa polskiej prawicy jako takiej, oparcie jej moim zdaniem na trzech podstawowych fundamentach: czystości, czyli sprawdzania wiarygodności kandydatów do Sejmu, wierności programowi i dyscypliny. Te trzy rzeczy gwarantuje Komitet Prawo i Sprawiedliwość Lecha Kaczyńskiego.

RMF: Jak pan wytłumaczy wyborcom, że jest pan w jednym komitecie wyborczym z degeneratem i destruktorem?

Michał Kamiński : Czy ja kiedyś tak mówiłem, o kimś z kim jestem w tym komitecie wyborczym?

RMF: Jak pan myśli, kto mógł tak o tym mówić? Stefan Niesiołowski o Jarosławie Kaczyńskim.

Michał Kamiński : Panie redaktorze, czy ja jestem Michał Kamiński, czy Stefan Niesiołowski?

RMF: Stefan Niesiołowski jest pana bliskim przyjacielem i działaczem partyjnym.

Michał Kamiński : Ja nikogo na polskiej prawicy nigdy nie obrażałem i także teraz, jeżeli zdecydowaliśmy się na inną drogę, niż Akcja Wyborcza Solidarność nie będziemy naszych kolegów obrażać.

RMF: Degenerat i destruktor to już nieaktualne?

Michał Kamiński : Proszę mnie pytać o słowa, które ja wypowiadam.

RMF: My pytamy pana o słowa, które wypowiedział o panu Jarosław Kaczyński, który mówił, że "ZChN to partia oportunistów, których retoryka doprowadza do rozpętywania antykościelnych histerii". Pan rozumiem przynależności do ZCHN-u się dzisiaj nie wstydzi? Chyba, że pan zaczął się wstydzić?

Michał Kamiński : Nie, ja się nie wstydzę do przynależności do ZCHN-u. Myślę, że w tym komitecie, który wczoraj został powołany spotykają się dwa środowiska, które tworzyły historycznie polską prawicę. Z jednej strony Porozumienie Centrum - Lech Kaczyński, Jarosław Kaczyński, a z drugiej strony...

RMF: A z drugiej, posługując się językiem Jarosława Kaczyńskiego: oportuniści...

Michał Kamiński : Panie redaktorze, jeżeli będziemy podchodzili do polityki w taki sposób jak do tej pory podchodziła prawica, czyli, że nie jesteśmy w stanie sobie zapomnieć słów, które zostały wypowiedziane dziesięć, czy osiem lat temu, to w takim wypadku nigdy prawica nic nie osiągnie.

RMF: My pytamy o wiarygodność. Pan mówi, że prawica ma być wiarygodna. Wiarygodna prawica nie obrzuca się błotem.

Michał Kamiński : Ale my się nie obrzucamy błotem i zaręczam panu, że w tym komitecie obrzucania błotem nie będzie. Ten komitet przed wszystkim gwarantuje wiarygodne przywództwo, wiarygodny program i dyscyplinę w swoich szeregach i to panu obiecuje.

RMF: Pan puszcza w niepamięć to, co świadczył na pański temat Jarosław Kaczyński? Zacytuję: "Michał Kamiński to za zrazem bojowy antykomunista i zastępca działacza SLD, byłego pierwszego sekretarza w Łomży - Czerniawskiego, znanego ze szczególnie bliskich powiązań ze Wschodem".

Michał Kamiński : W grupie polsko- rosyjskiej. Ja już wtedy wyjaśniłem Jarosławowi Kaczyńskiemu w jakim charakterze w grupie polsko- rosyjskiej jestem w parlamencie.

RMF: I żadnego żalu nie ma?

Michał Kamiński : Nie, nie ma żalu panie redaktorze, bo polityka jest sztuką osiągania celów, które są dobre dla Polski.

RMF: Polityka to też sztuka wiarygodności. O wiarygodności pan mówił. Jeśli politycy prawicy obrzucali się przez ostatnie lata błotem, a dzisiaj mamy obserwować ich godzących się, idących wspólnie do wyborów. To o co walczą, o przeżycie?

Michał Kamiński : Panie redaktorze, ja nikogo błotem, nie obrzucałem, nie znajdzie pan cytatu z Michała Kamińskiego, w którym obrzucałbym błotem kogokolwiek na polskiej prawicy.

RMF: Mówił pan, że były krzywdy, ale teraz walka o fotel poselski je przekreśla?

Michał Kamiński : Tak, ale chodzi o to, budujemy wiarygodny program dla Polski. Lech Kaczyński te środowiska, które tworzą dziś wiarygodny, silny, zdyscyplinowany komitet to są środowiska, które tworzą wiarygodny, skuteczny, silny program dla Polski. Panie redaktorze, wczoraj w "Rzeczpospolitej" był pasjonujący artykuł o wielkich konfliktach wewnątrz SLD, o tym kto się tam, z kim nie lubi przy konstrukcji list wyborczych. Sztuka polega na tym, że żeby napisać taki artykuł trzeba mieć niesamowite źródła wewnątrz SLD, żeby wiedzieć o tych konfliktach.

Polityka na tym polega, że jedni ludzie są mniej lubiani, drudzy bardziej. Ja panu oświadczam, że ten komitet, który wczoraj powołaliśmy, jest komitetem, w którym o wewnętrznych sporach, czy o wewnętrznych dyskusjach nie będzie się pan dowiadywał z gazet.

RMF: Dlaczego wiarygodnej prawicy nie da się budować na jednej liście?

Michał Kamiński : Panie redaktorze, taka próba była z naszej strony, ze strony Lecha Kaczyńskiego i ze strony naszego środowiska były postawione trzy bardzo podstawowe, bardzo mocne warunki odnowy prawicy, ale odnowy rozumianej również jako twarda weryfikacja kandydatów na posłów.

Jeżeli do dziś z klubu AWS-u nie są wykluczani posłowie, których publicznie podejrzewa się o związki z mafią.

RMF: Kto stał się kością niezgody?

Michał Kamiński : To nie jest kość niezgody, tylko to jest akceptacja trzech zasadniczych postulatów odnowy polskiej prawicy.

RMF: Kto nie mógłby się znaleźć na tych wspólnych listach?

Michał Kamiński : To oceniłaby komisja. Ja się takiej komisji poddam.

RMF: To trzeba było doprowadzić wszystkich przed komisję, a nie wykluczać z góry.

Michał Kamiński : Ale niektórzy nie chcieli.

RMF: Którzy?

Michał Kamiński : To proszę się ich zapytać.

RMF: Pytam pana?

Michał Kamiński : Ja nie będę budować programu polskiej prawicy na krytykowaniu kolegów.

RMF: A co pan będzie mówił o komitecie AWS Prawicy jako konkurencie w kampanii wyborczej?

Michał Kamiński : Dotychczasowa historia AWS-u pokazuje, że naprawdę nie trzeba będzie tych panów atakować, bo oni się zaraz zaczną sami atakować, zresztą już wczoraj zaraz po powołaniu tego komitetu miał pan jakieś oświadczenia partii...

RMF: Innymi słowy będzie pan mówił, że oni są niewiarygodni, niezdyscyplinowani i słabi?

Michał Kamiński : Panie redaktorze, to że AWS jest niezdyscyplinowana i dzisiaj nie jest w stanie odnowić się, to widać gołym okiem. Ja nad tym ubolewam, bo w AWS-ie jest bardzo wielu porządnych ludzi.

RMF: Kiedy wyborcy pana zapytają, dlaczego nie głosować na nich, tylko na pana. To co pan powie?

Michał Kamiński : Lista, którą wczoraj powołaliśmy, komitet, który wczoraj powołaliśmy, i którego zwieńczeniem jest zbudowanie jednolitej formacji politycznej gwarantuje przede wszystkim wejście do parlamentu, bo dzisiaj jest to jedyna lista, która jest w stanie przeciwdziałać Sojuszowi Lewicy Demokratycznej.

RMF: Sądząc po sondażach, to raczej Platforma Obywatelska jest w stanie.

Michał Kamiński : Ale Platforma Obywatelska nie jest prawicowa. Wyborca prawicowy oczekuje silnego ugrupowania, które ma szansę być w parlamencie i ma szansę zatrzymać SLD. Lech Kaczyński i jego komitet taką szansę polskiej prawicy gwarantuje, dlatego warto na niego głosować.

RMF: A co do Platformy Obywatelskiej i zarzutów jej stawianych. Jak pan odpowie na zarzut unikania odpowiedzialności za rządy AWS-u?

Michał Kamiński : Mnie się wydaje, że to jest lepsze pytanie do nowego wiceszefa AWS-u - wczoraj powołanego Jana Olszewskiego, bo z cytatów na temat rządu AWS-u, pana Jerzego Buzka, pana Olszewskiego nie polega naprawdę....

RMF: Ale nie mamy tutaj naprzeciwko ani pana Kaczyńskiego, ani Niesiołowskiego, tylko pana.

Michał Kamiński : Ale ja z całą pewnością krytykować tego rządu nie będę, bo najlepiej krytykują ten rząd posłowie AWS-u.

RMF

Zobacz także