Cisna: Zielona wyspa Podkarpacia. Są liderem szczepień przeciw COVID-19
Mała gmina w Bieszczadach po raz kolejny wyróżnia się na tle regionu. Cisna, bo o niej mowa, ma najwyższy wskaźnik wyszczepienia spośród wszystkich gmin na Podkarpaciu. Do szczepień zachęcają tu władze gminy, miejscowy lekarz, radna - pielęgniarka i proboszczowie. Jak się dowiadujemy, dotychczas żaden z mieszkańców nie zmarł na COVID-19. - To fenomen - mówi Interii Renata Szczepańska, wójt gminy.
Akcja szczepień wyraźnie wyhamowała. W kraju wciąż są regiony, gdzie przeciw COVID-19 zaszczepiło się zaledwie 20 proc. mieszkańców. Jedną z takich gmin jest Jeżowe. Jej mieszkańców do szczepień osobiście przekonywał minister zdrowia Adam Niedzielski. Efekt okazał się mizerny. Aktualnie w gminie dwie dawki szczepionki przyjęło niespełna 22 proc. osób.
Tymczasem kolejna fala epidemii zaczyna przyspieszać. Minister zdrowia przyznał, że jeśli dynamika się utrzymała, poziom tysiąca zakażeń osiągniemy nie pod koniec września, ale w najbliższych dwóch tygodniach. Eksperci nie mają wątpliwości. To regiony najgorzej wszczepione ucierpią najmocniej.
- W Polsce to głównie Podhale z południową Małopolską, Podkarpacie oraz polski "trójkąt bermudzki" czyli powiaty zlokalizowane w trójkącie: Białystok - Ostrołęka - Suwałki. Proszę popatrzeć na mapę - to właśnie miejsca Polski, gdzie kolejna fala pandemii będzie zbierać żniwo wśród niezaszczepionych seniorów oraz młodszych osób - komentował w rozmowie z Interią prof. Krzysztof J. Filipiak, współautor pierwszego polskiego podręcznika medycznego o COVID-19.
Cisna zieloną wyspą. Skąd ten wynik?
W regionach, gdzie na niechęć do szczepień przeciw COVID-19 wyraźnie wskazują statystyki, są i zielone wyspy jak gmina Cisna, która nie po raz pierwszy wyróżnia się na tle regionu.
Zwraca uwagę politycznymi preferencjami. W bastionie PiS - bo tak nazywane jest Podkarpacie - mieszkańcy Cisnej większości stawiają zwykle na opozycję. Tak głosowali choćby w wyborach parlamentarnych 2019, choć we wszystkich sąsiadujących gminach wyraźnie wygrywał PiS.
Teraz Cisna zwraca na siebie uwagę w kwestii szczepień przeciw COVID-19. Jak wskazują rządowe statystyki, dotychczas jest to najlepiej wyszczepiona gmina na Podkarpaciu. W pełni zaszczepionych jest tam 50,7 proc. mieszkańców. Jak osiągnięto ten - najlepszy w województwie - wynik?
- Cisna to najmniejsza gmina na Podkarpaciu pod względem liczby mieszkańców. Wszyscy się tu znają i jedni drugich przekonują. Poza tym jesteśmy społecznością otwartą, wykształconą i odpowiedzialną za zdrowie swoje i innych - mówi Interii Renata Szczepańska wójt gminy.
Żyją z turystyki
Dla większości z 1700 osób - bo tyle mieszka w Cisnej - głównym źródłem dochodów są turyści. Jak słyszmy, z usług turystycznych żyje tu około 60-70 proc. mieszkańców. - Szczepienia są kwestią nie tylko naszego bezpieczeństwa i zdrowia, ale także naszych gości - mówi Szczepańska.
Przyznaje też, że lockdown bardzo mocno dotknął gminę.
- Osoby, które prowadziły działalność gospodarczą, zatrudniały pracowników i wykazywały dochody, uzyskały pomoc z tarczy covidowej. Jednak wielu mieszkańców nie mogło się starać o pomoc od państwa, bo prowadzą agroturystykę, nie mając działalności gospodarczej. Ta grupa poniosła stuprocentowe straty, kiedy wszystko było zamknięte - wyjaśnia. W gminie nie chcą, by ta sytuacja się powtórzyła.
Cisna. Od początku pandemii nie zanotowano zgonu
W Cisnej dotychczas nikt nie zmarł na COVID-19. - To fenomen, zwłaszcza, że chorowały osoby mające nawet ponad 80 lat - mówi pani wójt. Jak dodaje, gmina może się pochwalić wysokim wskaźnikiem wyszczepienia najstarszych mieszkańców. Ludzie dobrze reagowali też na przyjęcie szczepionki. - Nie zanotowaliśmy żadnych poważnych NOP-ów - słyszymy.
Do szczepień przekonuje tu sama wójt, służba medyczna, a nawet proboszczowie.
- Poprosiliśmy proboszczów, by ogłosili w kościołach, że są szczepienia i zaprosili na nie. Oni sami także się zaszczepili - mówi Szczepańska.
Lekarz w ośrodku zdrowia oraz pielęgniarka-radna także zachęcają, by przyjmować preparat przeciw COVID-19. - Niby nic w tym zaskakującego, ale na Podkarpaciu były przypadki, że lekarze nie chcieli szczepić - przyznaje.
W Cisnej zaszczepiona jest pani wójt i 90 proc. pracowników gminy. Jak słyszymy, wyższy niż podają to rządowe statystyki, może być też rzeczywisty, ogólny poziom wyszczepienia. - Wielu młodych ludzi pracuje za granicą i wiemy, że tam przyjęli szczepionkę. Myślę, że realnie mamy zaszczepionych około 60 proc. mieszkańców - podsumowuje Szczepańska, choć jak dodaje - zawsze mogłoby być lepiej. - Są gminy turystyczne, gdzie wyszczepienie sięga prawie 70 proc. - słyszymy. Cisna ma aspiracje, by swój wynik poprawić.