Reklama

Henryk Wujec

Czwartek, 30 stycznia 2025 (10:31)AktualizacjaPiątek, 31 stycznia 2025 (13:11)

Henryk Wujec - fizyk, polityk i działacz społeczny, były opozycjonista. Poseł na Sejm X, I, II i III kadencji (1989-2001), wiceminister rolnictwa (1999–2000).

Henryk Wujec
Henryk Wujec/Mateusz Włodarczyk/Agencja FORUM

Henryk Wujec - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:25.12.1940
  • Miejsce urodzenia:Podlesie
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Data śmierci:15.08.2020

Henryk Wujec - wykształcenie

W 1957 roku Henryk Wujec podjął studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Po roku przeniósł się na Uniwersytet Warszawski, gdzie kontynuował studia na tym samym kierunku. W 1970 roku obronił pracę magisterską na Wydziale Fizyki UW.

W latach 1977-1978 ukończył studia podyplomowe z zakresu technologii elektronowej na Politechnice Warszawskiej.

Henryk Wujec - kariera zawodowa

Po ukończeniu studiów Henryk Wujec pracował w Fabryce Półprzewodników Tewa w Warszawie, gdzie od 1975 roku pełnił funkcję kierownika Laboratorium Badań Niezawodności.

W 1978 roku, z powodu swojej działalności opozycyjnej, został zwolniony z pracy w Tewie i znalazł zatrudnienie w Polskim Komitecie Normalizacji, Miar i Jakości.

Henryk Wujec - działalność opozycyjna

W trakcie studiów Henryk Wujec aktywnie uczestniczył w życiu akademickim. Był członkiem Klubu Inteligencji Katolickiej oraz Politycznego Klubu Dyskusyjnego, gdzie poznawał ważne postacie opozycji, takie jak Karol ModzelewskiJacek Kuroń

W 1970 roku Henryk Wujec zaangażował się w pomoc represjonowanym robotnikom po wydarzeniach Czerwca '76, co doprowadziło do jego współpracy z Komitetem Obrony Robotników (KOR), który powstał we wrześniu 1976 roku. Był jednym z najważniejszych organizatorów i członków KOR oraz redaktorem niezależnego pisma "Robotnik", które wspierało ruchy robotnicze.

W sierpniu 1980 roku, po powstaniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", Henryk Wujec aktywnie działał w Regionie Mazowsze NSZZ "Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku został internowany. Spędził kilka lat w więzieniu, był jednym z 11 działaczy KOR i "Solidarności" więzionych do lipca 1984 roku.

Po zakończeniu stanu wojennego, Henryk Wujec odegrał kluczową rolę w obradach Okrągłego Stołu w 1989 roku, gdzie reprezentował NSZZ "Solidarność" i był sekretarzem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie.

Henryk Wujec - działalność społeczna i polityczna po 1989 roku

Henryk Wujec był posłem na Sejm RP X, I, II i III kadencji (1989-2001) z ramienia ugrupowań takich jak Komitet Ogólnopolski "Solidarność", Unia Demokratyczna oraz Unia Wolności. W Sejmie angażował się w prace Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Komisji Finansów Publicznych.

W latach 1999-2000 pełnił funkcję wiceministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej

Po zakończeniu kadencji poselskiej, od 2010 do 2015 roku był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. społecznych. 

Henryk Wujec był również współzałożycielem Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą w 2014 roku oraz prezesem Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego.

Henryk Wujec działał także w organizacjach pozarządowych, był członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej oraz Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau. Jego działalność polityczna i społeczna miała na celu wspieranie demokracji oraz budowanie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.
Henryk Wujec - odznaczenia

Henryk Wujec - życie prywatne

Henryk Wujec był synem Józefa i Stanisławy. Urodził się w rodzinie chłopskiej, miał brata Stanisława. W czasie niemieckiej okupacji, mając niecałe trzy lata, padł ofiarą wysiedlenia rodzinnej wsi i przez obóz przesiedleńczy w Zwierzyńcu trafił do obozu koncentracyjnego na Majdanku.

Po kilku miesiącach został ukryty w koszu i wyniesiony przez zakonnicę, która przychodziła do więźniów.

Z małżeństwa z Ludwiką Okrent (Ludwika Wujec) miał syna Pawła. Paweł Wujec pracował jako dziennikarz w "Gazecie Wyborczej" i w wydawnictwie Agora.

Henryk Wujec zmarł 15 sierpnia 2020 r. po ciężkiej chorobie i został pochowany w Alei Zasłużonych cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie

Henryk Wujec - Wiadomości

Niedziela, 26 maja 2024 (13:06)
Ludwika Wujec, działaczka opozycji demokratycznej w PRL, wdowa po Henryku Wujcu, zmarła w wieku 83 lat. O śmierci działaczki poinformował jej syn Paweł Wujec. "Przez ostatnie lata Mama bardzo...
Niedziela, 21 lutego 2021 (20:06)
Walczył o wolną Polskę, potrafił rozmawiać ze wszystkimi i kulturalnie bronić swoich racji, świetnie gotował, kochał życie, ludzi i zwierzęta - politycy i przyjaciele wspominają zmarłego Jana...
Wtorek, 6 października 2020 (10:20)
Ostatnio zmarło kilka osób (Józefa Hennelowa, Henryk Wujec) związanych za życia z tzw. Kościołem otwartym, sympatyczniejszą częścią polskiego katolicyzmu. Inni jego przedstawiciele (księża...
Poniedziałek, 31 sierpnia 2020 (13:33)
W Gdańsku odbywają się obchody 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność". W popołudniowych uroczystościach na placu Solidarności więli udział m.in. prezydent...
Wtorek, 13 lutego 2018 (18:11)
"Pomnik smoleński na placu Piłsudskiego to jest gwałt na świadomości, na naszym umiłowaniu tego placu, jako symbolu patriotyzmu (…) Ten pomnik jest gwałtem, to jest gwałt na Warszawie. Jeden pan...
Czwartek, 13 lutego 2014 (08:56)
W Warszawie doszło do wypadku z udziałem prezydenckiego doradcy Henryka Wujca. Wczoraj potrącił on "w obrębie przejścia" mężczyznę. Ranny przechodzień trafił do szpitala w ciężkim stanie.
Przejdź na