Monika Pawłowska ma wykształcenie wyższe. W 2011 roku ukończyła studia licencjackie ze stosunków międzynarodowych w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.
W 2016 roku została absolwentką magisterskich studiów na Wydziale Nauk Prawnych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Monika Pawłowska - kariera zawodowa
Monika Pawłowska z zawodu jest specjalistką do spraw stosunków międzynarodowych. Pracowała na różnych stanowiskach menedżerskich oraz prowadziła własną działalność gospodarczą.
Monika Pawłowska - kariera polityczna
Monika Pawłowska zaczynała karierę polityczną od
kierowania biurem posłanki SLD Stanisławy Prządki. Była posłanka Sojuszu jest bowiem prywatnie jej ciotką.Sama Monika Pawłowska także należała później do
Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Następnie była wiceprzewodniczącą Forum Równych Szans i Praw Kobiet w województwie lubelskim, zainicjowała również powołanie Rady Kobiet przy prezydencie Puław.
W 2014 roku bezskutecznie ubiegała się o mandat radnej powiatu ryckiego, będąc kandydatką koalicji SLD Lewica Razem. Rok później wycofała się z działalności partyjnej.
Do polityki wróciła w 2019 roku i była koordynatorką partii Wiosna w województwie lubelskim. Kilka miesięcy później wystartowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego jednak nie zdobyła mandatu eurodeputowanej.
W wyborach parlamentarnych w 2019 r. z powodzeniem ubiegała się o mandat posłanki IX kadencji Sejmu, startując w okręgu chełmskim z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W Sejmie zasiadała w Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Była także wiceprzewodniczącą podkomisji stałych: do spraw społecznych w wojsku i do spraw polskiego przemysłu obronnego, a także modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP.
W listopadzie 2019 r. została wybrana na wiceprzewodniczącą klubu parlamentarnego Lewicy. W trakcie IX kadencji Sejmu Monika Pawłowska dwukrotnie zmieniała barwy - najpierw z Lewicy przeszła do Porozumienia, a następnie z Porozumienia do PiS.
Monika Pawłowska - mandat po Mariuszu Kamińskim
Mimo, że Monika Pawłowska
nie dostała się do Sejmu X kadencji, została posłanką. Mandat poselski objęła po
Mariuszu Kamińskim, któremu Marszałek Sejmu
Szymon Hołownia wygasił mandat w grudniu 2023 roku, w związku z prawomocnym skazującym wyrokiem sądu.
Monika Pawłowska była pierwsza w kolejności do objęcia mandatu po Mariuszu Kamińskim, bo według Państwowej Komisji Wyborczej uzyskała najwyższy wynik wśród kandydatów, którzy nie dostali się do Sejmu w okręgu wyborczym Mariusza Kamińskiego (okręg nr 7, obejmującego m.in. Białą Podlaską, Chełm i Zamość).
20 lutego 2024 r. Monika Pawłowska poinformowała marszałka Sejmu Szymona Hołownię o wyrażeniu zgody na objęcie mandatu. "Objęłam mandat poselski po Mariuszu Kamińskim. Jestem po krótkiej rozmowie z panem marszałkiem, czuję się członkiem Prawa i Sprawiedliwości" - powiedziała dziennikarzom.
Przewodniczący klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział dziennikarzom w Sejmie,
Monika Pawłowska jako 461. poseł w Sejmie nie zostanie przyjęta do klubu PiS. Prawo i Sprawiedliwość stoi na stanowisku, że mandat Mariusza Kamińskiego nadal obowiązuje.
26 czerwca 2024 r.
poinformowała o przyjęciu do klubu PiS.Monika Pawłowska - kontrowersje
Monika Pawłowska wielokrotnie zmieniała barwy polityczne, zyskując miano "obrotowej posłanki".
Pawłowska weszła do Sejmu w 2019 roku, startując z listy
Sojuszu Lewicy Demokratycznej z rekomendacji Wiosny
Roberta Biedronia. Po wyborach dołączyła do klubu
Lewicy. W marcu 2021 roku poinformowała, że dołącza do
Porozumienia Jarosława Gowina, ale nie została członkinią klubu PiS, pozostając
posłanką niezrzeszoną.
Po wyjściu Porozumienia ze Zjednoczonej Prawicy wstąpiła do koła, które zawiązali politycy z Jarosławem Gowinem. Pod koniec września 2021 roku zrezygnowała jednak z członkostwa w kole parlamentarnym Porozumienie Jarosława Gowina.
"Nie mogę akceptować destabilizacji funkcjonowania państwa polskiego dla prywatnych celów politycznych" - napisała wówczas na Twitterze. Na początku października 2021 roku posłanka Monika Pawłowska poinformowała, że po rozmowie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim, podjęła decyzję o wstąpieniu do Klubu Parlamentarnego PiS.
W październiku 2022 r. mężczyzna wtargnął do biura poselskiego posłanki PiS Moniki Pawłowskiej we Włodawie. Agresywny intruz miał krzyczeć, że "biuro zostanie zniszczone", a pracownicę "utopi w szambie, gdzie zginie". Kobieta złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Napastnika zatrzymała policja.
Monika Pawłowska - życie prywatne