Reklama

Reklama

Watykan: Zmarł kardynał Eduardo Martinez Somalo, współpracownik Jana Pawła II

W wieku 94 lat zmarł kardynał Eduardo Martínez Somalo. Dostojnik z nominacji Jana Pawła II pełnił funkcję kamerlinga Świętego Kościoła Rzymskiego.

"W Watykanie w wieku 94 lat zmarł we wtorek kardynał Eduardo Martínez Somalo z Hiszpanii" - podał portal Vatican News. Współpracownik papieża Jana Pawła II pełnił rolę kamerlinga po jego śmierci w 2005 r. i zarządzał wtedy Kościołem.

Dostojnik rozpoczął pracę w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej w 1956 roku. "To człowiek, którego papieże chcieli mieć obok siebie" - podkreślił portal.

Z nominacji Jana Pawła II

Kardynał Martinez Somalo był między innymi nuncjuszem apostolskim w Kolumbii, substytutem do spraw ogólnych Sekretariatu Stanu, prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a także Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Reklama

Funkcję kamerlinga Świętego Kościoła Rzymskiego pełnił z nominacji Jana Pawła II w latach 1993-2007. W tej roli po śmierci polskiego papieża zarządzał sprawami zwyczajnymi Kościoła, troszczył się o dobra i prawa doczesne Stolicy Apostolskiej i administrował Watykanem.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne