Reklama

Reklama

USA: Po raz pierwszy od 67 lat ma zostać wykonany wyrok śmierci na kobiecie

W stanie Indiana w USA ma zostać wykonany we wtorek wyrok śmierci na Lisie Montgomery, skazanej za zabójstwo popełnione w 2004 roku. Ma to być pierwsza od 67 lat egzekucja kobiety wykonana przez władze federalne Stanów Zjednoczonych.

Lisa Montgomery otrzymała najwyższy wymiar kary za zabicie w grudniu 2004 roku 23-letniej Bobbie Jo Stinnett w stanie Missouri. Udusiła kobietę, rozcięła jej brzuch nożem kuchennym i usunęła płód, który przeżył.

Zespół obrony Montgomery starał się, nie podważając jej winy, przedstawić skazaną jako ofiarę wykorzystywania seksualnego. Uznał tragedię za świadectwo niepowodzenia systemu mającego ją chronić. Apelował, by nie wykonywać wyroku śmierci.

Jak poinformował dziennik "Indianapolis Star", Montgomery ma zostać stracona we wtorek w więzieniu Terre Haute w stanie Indiana. Orzeczenie sądu zakwestionowało tę datę, chyba że zakład karny, w którym mieszczą się federalne cele śmierci, zapewni bardziej surowe środki ostrożności z powodu pandemii COVID-19 lub w ostatniej chwili dojdzie do ingerencji innego sędziego.

Reklama

Trzeci taki przypadek od 1900 roku

Montgomery byłaby trzecią kobietą straconą przez rząd federalny od 1900 roku. W czerwcu 1953 roku wykonano wyrok śmierci na Ethel Rosenberg i jej mężu Juliusu za szpiegostwo na rzecz Związku Radzieckiego i przekazywanie tajemnic wojskowych związanych z produkcją bomby atomowej.

Według Centrum Informacji o Karach Śmierci (DPIC) kobiety stanowią mniej niż 4 proc. z prawie 16 tys. egzekucji przeprowadzonych w USA od XVII wieku.

- Każda egzekucja na kobiecie jest czymś niepowszednim - powiedział Richard Dunham, dyrektor wykonawczy DPIC.

Jak dodał, przestępstwa kwalifikujące się do kary śmierci, jak morderstwa z uwzględnieniem okoliczności obciążających, są najczęściej popełniane przez mężczyzn.

Z 14 innych przypadków, w których kobieta zabiła ciężarną kobietę z zamiarem zabrania nienarodzonego dziecka, tylko jedna została skazana na śmierć. Wyrok zamieniono na dożywocie - twierdzi centrum ds. kary śmierci na świecie Uniwersytetu Cornell (CCDPW).

Dane FBI

Według danych FBI 12 proc. spośród osób aresztowanych za zabójstwo lub nieumyślne spowodowanie śmierci w 2019 roku stanowiły kobiety. Jeszcze mniej kobiet skazywanych jest na śmierć. 

Od 1973 do 2018 roku z wszystkich przestępców, którzy otrzymali wyrok śmierci na szczeblu federalnym i stanowym, tylko 2,1 proc. było kobietami.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje