Reklama

Awaria wodociągów w Bielsku-Białej. Sanepid wskazał, co zatruło wodę

Sanepid w Bielsku-Białej poinformował, co zatruło wodę w mieście. Jak przekazano, chodzi o Styren. Wcześniej spółka Aqua, odpowiedzialna za dystrybucję wody, przekazała, że według wstępnych hipotez do zanieczyszczenia wody doszło podczas naprawy jednej z magistrali.

W piątek sanepid w Bielsku-Białej (woj. śląskie) poinformował o awarii sieci wodociągów w mieście, która doprowadziła do skażenia wody

Bielsko-Biała. Styren odpowiada za skażenie wody

Lokalny sanepid wydał administracyjny zakaz spożywania wody dostarczanej przez spółkę Aqua, a nawet korzystania z niej do celów higienicznych.

W sobotę służby poinformowały, co stoi za skażeniem wody w Bielsku-Białej. "Zidentyfikowano Styren jako substancję, która od dnia 29.03.2023 r. jest przyczyną zanieczyszczenia wody w sieci wodociągowej na terenie Bielska-Białej" - czytamy w komunikacie Powiatowej Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. 

Reklama

Jak dodano, "następny komunikat zostanie wydany po dokonaniu kolejnych ustaleń". 

Styren to organiczny związek chemiczny, węglowodór aromatyczny z alkenowym łańcuchem bocznym. Jest związkiem wyjściowym do produkcji polistyrenu.

Skażenie wody w Bielsku-Białej. Awaria w czasie naprawy

W piątek rano spółka Aqua, odpowiedzialna za dystrybucję wody, przekazała, że według wstępnych hipotez do zanieczyszczenia wody doszło podczas naprawy jednej z magistrali za pomocą rękawów nasączonych żywicą, a w środę przed południem doszło do jego uruchomienia i napełnienia wodą.

"Spółka podjęła kroki w celu niezwłocznego wyeliminowania ryzyka wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa zdrowotnego konsumentów. Zarząd przystąpił do szacowania wartości ewentualnych skutków finansowych związanych z zaistniałymi okolicznościami i poinformuje o nich dalszej kolejności" - czytamy w komunikacie spółki Aqua.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bielsko-Biała | skażenie wody | wodociągi

Reklama

Reklama

Reklama