Reklama

Bielsko-Biała: Poważna awaria wodociągów. Pokazano mapę skażenia wody

Woda w Bielsku-Białej jest niezdatna do picia oraz używania do celów higienicznych. Państwowy Inspektor Sanitarny wydał w związku z tym administracyjny zakaz korzystania z niej. - Wczoraj (w czwartek - red.) pobraliśmy próbki wody. Potrzebujemy 48 godzin, by poznać dokładne wyniki badań - usłyszała Interia w rozmowie z bielskim sanepidem. Odpowiedzialna za wodociągi spółka Aqua wydała komunikat o potencjalnych przyczynach poważnej awarii.

Co najmniej od środy w Bielsku-Białej trwa awaria wodociągowa, wskutek której doszło do zanieczyszczenia wody na znacznym obszarze miasta. Lokalny sanepid wydał administracyjny zakaz spożywania wody dostarczanej przez spółkę Aqua, a nawet korzystania z niej do celów higienicznych.

"Z dotychczas dostępnych sprawozdań z analiz laboratoryjnych wnika, iż badana woda posiada nieodpowiadające wymogom zabarwienie i zapach" - brzmi treść komunikatu sanepidu opublikowanego w czwartek po godz. 13.

W sprawie skontaktowaliśmy się z bielskim sanepidem. Poinformowano nas, że wciąż nie ma informacji, co przyczyniło się do skażenia i jakie związki są za nie odpowiedzialne. - Wczoraj (w czwartek - red.) pobraliśmy próbki wody. Potrzebujemy 48 godzin, by poznać dokładne wyniki badań - usłyszała Interia.

Reklama

Bielsko-Biała: Awaria wodociągów. Skażona woda niezdatna do picia i higieny

Jak informuje portal bielsko.biala.pl od czwartku prowadzona jest akcja straży pożarnej i ochotników, którzy na wskazanych osiedlach rozdają wodę zdatną do użytku. O skażeniu wody informowali także strażnicy miejscy, którzy przemieszczając się po różnych regionach miasta nagłaśniali awarię za pomocą megafonów.

"W pobliżu Starostwa Powiatowego podstawiono w godzinach wieczornych cysternę o pojemności 25 tys. litrów wody, która przyjechała z Dąbrowy Górniczej" - podaje portal. Z kolei przy innych ulicach podstawiono mniejsze beczkowozy, gdzie rozlewano wodę do naczyń, jakie przynieśli mieszkańcy.

Lokalne media wskazują, że niektórzy mieszkańcy przychodzili po jedną butelkę wody, inni zaś potrzebowali jej więcej. "Dla strażaków nie było problemu, żeby komuś zanieść do domu zgrzewkę lub dwie wody" - podkreślono.

Akcja trwa całą dobę, a biorą w niej udział 24 zastępy straży pożarnej.

Spółka Aqua: Do zanieczyszczenia doszło podczas naprawy

W piątek rano spółka Aqua odpowiedzialna za dystrybucję wody przekazała, że według wstępnych hipotez do zanieczyszczenia wody doszło podczas naprawy jednej z magistrali za pomocą rękawów nasączonych żywicą, a w środę przed południem doszło do jego uruchomienia i napełnienia wodą.

"Spółka podjęła kroki w celu niezwłocznego wyeliminowania ryzyka wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa zdrowotnego konsumentów. Zarząd przystąpił do szacowania wartości ewentualnych skutków finansowych związanych z zaistniałymi okolicznościami i poinformuje o nich dalszej kolejności" - czytamy w czwartkowym komunikacie spółki Aqua.

W sieci pojawiły się informacje jakoby do zakażenia mogło dojść wcześniej niż w środę. Tym informacjom w rozmowie z Interią zaprzeczył Dariusz Dzida, kierownik działu gospodarki wodą w spółce Aqua. 

- Sugestie o wcześniejszym zakażeniu są całkowicie nieprawdzie - podkreślił. Zlokalizowaliśmy przyczynę i miejsce zakażenia wody. Podstawiliśmy beczkowozy z wodą pitną dla mieszkańców. Czekamy na wyniki badania sanepidu - dodał. 

Przedsiębiorstwo opublikowało także mapę obszarów objętych zanieczyszczeniem. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bielsko Biała | śląskie | woda | zanieczyszcze

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy