Reklama

Reklama

Papież Franciszek jednak nie weźmie udziału w szczycie klimatycznym. Cios dla organizatorów

Papież Franciszek apeluje do światowych przywódców przed szczytem COP26, by wypracowali skuteczną odpowiedź na zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi. - Możemy stawić czoło tym kryzysom, uciekając się do izolacjonizmu, protekcjonizmu i wyzysku, albo możemy spojrzeć (na kryzys klimatyczny - red.) jak na prawdziwą okazję do zmian - powiedział Franciszek. Sam papież nie weźmie udziału w szczycie.

Papież Franciszek zwrócił się do światowych przywódców przy okazji rozpoczynającego się w niedzielę w Glasgow szczytu klimatycznego COP26.

Szczyt COP26 bez udziału papieża Franciszka

Jak przypomina serwis Zielona Interia, szczyt COP26 w Glasgow, na którym spotkają się przywódcy państw, dyplomaci, działacze i szefowie wielkich firm ma jeden cel: zwiększenie mobilizacji w walce ze zmianami klimatycznymi. To ma pozwolić na ograniczenie i zatrzymanie wzrostu globalnej temperatury.

Reklama

Porozumienie paryskie zakłada, że świat powinien zatrzymać proces globalnego ocieplenia zanim średnia temperatura wzrośnie o 1,5 st. Celsjusza powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej.

Pomimo wcześniejszych planów papież Franciszek nie pojedzie na COP26, co według BBC jest ciosem dla organizatorów szczytu. W ich opinii obecność papieża przydałaby znaczenia spotkaniu, nazywanemu "ostatnią najlepszą szansą świata na opanowanie niekontrolowanych zmian klimatu".

Czytaj też: 99,9 proc. prac naukowych potwierdza: Zmiany klimatyczne powoduje człowiek

Franciszek apeluje o radykalne decyzje na COP26

Mimo odwołania planów udziału w COP26 papież Franciszek zwrócił się z przesłaniem do jego uczestników.

- Każdy z nas, ktokolwiek i gdziekolwiek jest, może odegrać rolę w naszej kolektywnej odpowiedzi na bezprecedensowe zagrożenie zmian klimatu i degradację naszego wspólnego domu - powiedział Franciszek w rozmowie z Watykanu z korespondentem brytyjskiego radia BBC Radio 4.

Papież zaapelował do przywódców państw, by w Glasgow wypracowali "skuteczną odpowiedź" na zagrożenie środowiska i dali "solidną nadzieję" przyszłym pokoleniom.

- Każdy kryzys wymaga planu, (...) by przemyśleć przyszłość świata - wskazał Franciszek, apelując do uczestników COP26 o "radykalne decyzje".

Czytaj też: Wielka manipulacja? Wyciek dokumentów przed szczytem klimatycznym COP26

Papież Franciszek: To okazja do zmian

- Możemy stawić czoło tym kryzysom, uciekając się do izolacjonizmu, protekcjonizmu i wyzysku, albo możemy spojrzeć na (kryzys klimatyczny - przyp. red.) jak na prawdziwą okazję do zmian - kontynuował.

- Najważniejszą nauką, jaką możemy wyciągnąć z tych kryzysów, jest nasza potrzeba wspólnego tworzenia, tak by więcej nie było żadnych granic, barier czy politycznych murów, za którymi moglibyśmy się ukryć - podsumował.

Rozmowy w ramach COP26 w Glasgow mają trwać od 31 października do 12 listopada.

Czytaj też: Noblista dla Interii: Bądźmy gotowi, zmian klimatu szybko nie zatrzymamy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy