Reklama

Reklama

Kłopoty rzymskiej bazyliki. Nadzwyczajna decyzja papieża Franciszka

Bazylika Matki Bożej Większej w Rzymie będzie mieć nadzwyczajnego komisarza - zdecydował papież Franciszek. Będzie nim ksiądz Rolandas Makrickas z Litwy. Nowy komisarz oznacza, że bazylika znów znalazła się pod baczną kontrolą Watykanu i papieża Franciszka.

Jak wynika z komunikatu Watykanu, papież Franciszek zdecydował o nadzwyczajnym komisarzu, ponieważ bazylika jest w złej kondycji finansowej. Ksiądz Rolandas Makrickas z Litwy ma za zadanie "odpowiedzieć na złożoną sytuację w zarządzaniu gospodarczym i finansowym" Kapituły bazyliki, która "zaostrzyła się z powodu pandemii".

Papież Franciszek zdecydował o nowym komisarzu

Nowy komisarz będzie odpowiedzialny za zarządzanie ekonomiczne dobrami Kapituły. W wykonywaniu tego zadania wspierać go będzie Komisja, złożona z przedstawicieli urzędu Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej, Gubernatoratu Państwa Watykańskiego i Sekretariatu ds. Gospodarki.

Reklama

Kapitule bazyliki przewodniczy archiprezbiter, którym od 2017 roku jest polski kardynał Stanisław Ryłko.

"Kapituła pod przewodnictwem archiprezbitra będzie dalej miała za zadanie pełnienie wszystkich funkcji liturgicznych i promowanie działalności duszpasterskiej bazyliki Santa Maria Maggiore" - zaznaczył Watykan.

Były ekonom bazyliki, ks. Bronisław Morawiec, skazany

Po raz kolejny w ostatnich latach papieska bazylika znalazła się pod baczną kontrolą ze strony Watykanu.

W 2014 roku, a więc na trzy lata przed nominacją kardynała Ryłko, Trybunał w Watykanie skazał na ponad 3 lata więzienia i karę w wysokości ćwierć miliona euro byłego ekonoma bazyliki księdza Bronisława Morawca za malwersacje finansowe, które miały miejsce w 2009 roku.

Ks. Morawiec prawomocnie został potem skazany w 2015 roku przez sąd trzeciej instancji, ale nie musiał odbyć kary, bo została wymierzona warunkowo w zawieszeniu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy