Dziś Wielki Piątek. Czy obowiązuje post i trzeba iść do kościoła?

Oprac.: Jakub Laskowski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Hahaha
haha
61
Udostępnij

Wielki Piątek to jeden z najważniejszych momentów poprzedzających Wielkanoc. Drugi dzień Triduum Paschalnego obchodzimy już dziś. Co według Biblii wydarzyło się w Wielki Piątek? I czy trzeba iść dziś do kościoła?

Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni dla wiernych kościoła rzymskokatolickiego. Co oznacza? Czy święto to jest nakazane?
Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni dla wiernych kościoła rzymskokatolickiego. Co oznacza? Czy święto to jest nakazane?Tomasz Kawka/East NewsEast News

Wielki Piątek. Co to za święto?

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego, w którym wierni upamiętniają śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. To czas refleksji nad męką Chrystusa, wzmożonej pobożności, a także gorliwych praktyk religijnych. Tego dnia nie sprawuje się mszy świętych. W kościołach jest odprawiana Droga Krzyżowa, Liturgia Męki Pańskiej, a także trwa adoracja Najświętszego Sakramentu.

Wielki Piątek. Czy obowiązuje post?

Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego, w Wielki Piątek obowiązuje nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale także post ścisły, czyli trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa lekkie.

Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie aż do rozpoczęcia 60. roku życia. Z obowiązku poszczenia w Wielki Piątek zwolnieni są chorzy.

Wielki Piątek. Jak wygląda nabożeństwo w kościele?

Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek jest uczczeniem zwycięstwa odniesionego przez umęczonego Jezusa. Tego dnia kapłani są ubrani w czerwone szaty, które symbolizują miłość zwyciężającą na krzyżu.

Podczas sprawowania Liturgii Męki Pańskiej:

  • nie używa się instrumentów muzycznych ani dzwonków,
  • nie śpiewa się pieśni na wejściu do kościoła,
  • kapłan przed rozpoczęciem Liturgii Męki Pańskiej leży chwilę krzyżem przed ołtarzem, a wierni w tym czasie klęczą w zadumie.

Ponadto w czasie wielkopiątkowej liturgii są odczytywane psalmy i opis Męki Pańskiej. Po kazaniu rozpoczyna się najważniejsza część, czyli Adoracja Krzyża. To moment, gdy kapłani, służba liturgiczna i wierni całują krzyż z Jezusem Chrystusem. Najpierw jednak celebrans stopniowo odsłania zasłonięte fioletową szatą, ramiona krzyża i śpiewa trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem".

Po zakończeniu liturgii Najświętszy Sakrament jest przenoszony w procesji do Grobu Pańskiego. Tam przez całą Wielką Sobotę w kościołach trwa adoracja.

Wielki Piątek. Czy trzeba iść do kościoła?

Ile wydałeś na świąteczne zakupy w przeliczeniu na osobę?

Mimo podniosłego charakteru uroczystości Wielki Piątek nie jest świętem nakazanym. Oznacza to, że wierni kościoła rzymskokatolickiego nie są zobowiązani do udziału w Liturgii Męki Pańskiej, ale muszą przez cały dzień zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz ścisły post.

Zobacz także:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Ćwik w "Graffiti" o ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej: Zostało to wstępnie zapowiedziane przez prezydenta Zełenskiego
      Ćwik w "Graffiti" o ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej: Zostało to wstępnie zapowiedziane przez prezydenta ZełenskiegoPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na