Le Pen goni Macrona. Coraz mniejsze różnice w sondażach
Prawicowa kandydatka na prezydenta Francji Marine Le Pen goni urzędującego obecnie Emmanuela Macrona - wynika z sondażu Instytutu Elabe. Pierwsza tura wyborów prezydenckich w tym kraju planowana jest na 10 kwietnia. Z opublikowanego badania wynika, że dystans pomiędzy Le Pen a Macronem wynosi obecnie poniżej 10 punktów procentowych.

Według sondażu, który ukazał się we wtorek 22 marca, gdyby wybory prezydenckie we Francji odbyły się w najbliższą niedzielę, I turę wygrałby urzędujący prezydent.
Wybory prezydenckie we Francji. Le Pen goni Macrona
W badaniu Marine Le Pen uzyskała 20 proc. poparcia, a Emmanuel Macron - 27,5 proc. głosów wyborców. Z kolei na trzecim miejscu uplasował się szef Francji Nieujarzmionej Jean-Luc Melenchon, na którego swój głos chciałoby oddać 15 proc. respondentów.
Na kolejnych miejscach w sondażu znaleźli się kandydatka Republikanów Valerie Pecresse oraz prawicowy publicysta i szef partii Rekonkwista Eric Zemmour - oboje z 10-procentowym poparciem. Na dalszej pozycji uplasował się szef koalicji Zielonych Yannick Jadot - 4,5 proc. głosów.
W sondażu Elabe opublikowanym 9 marca Macron mógł liczyć na poparcie na poziomie 30-34 proc., a na Le Pen chęć głosowania deklarowało 15 proc. badanych.
Wybory we Francji. Macron traci mimo "efektu flagi"
Mimo tzw. "efektu flagi", związanego z wystąpieniami publicznymi Macrona w mediach i ofensywą dyplomatyczną z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, komentatorzy wskazują, że szef państwa zaczyna tracić w sondażach przed wyborami zaplanowanymi na 10 kwietnia.
W czwartek 17 marca Emmanuel Macron zaprezentował swój program wyborczy, w którym proponuje wrócić do porzuconej w pandemii COVID-19 reformy systemu emerytalnego we Francji, co zdaniem komentatorów nie przysparza mu zwolenników. Le Pen odzyskuje poparcie wśród niezadowolonych z mniejszych miast i przedmieść z powodu rosnących cen energii.
Najnowszy sondaż przeprowadzono 20-21 marca na reprezentatywnej próbie 1551 dorosłych mieszkańców Francji kontynentalnej, w tym na 1450 osobach zarejestrowanych na listach wyborczych. Margines błędu statystycznego wynosi między 1,1 a 3,1 proc.